بی بدیل  - Bibadil
06 تیر 1398   27 ژوئن 2019
نام کاربر:
کاربر مهمان
ورود به سایت
عضويت در سایت
     به جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام

شاعران طراز اول انقلاب در برنامه مشاعره

شاعران طراز اول انقلاب در برنامه مشاعره بی بدیل دات كام: تهیه كننده «مشاعره بزرگ ایران» با تاكید بر ساختار مسابقه ای این برنامه، از گفت وگو با شاعران طراز اول انقلاب آگاهی داد و اعلام نمود كه مقرر است بخش غایبان را باز راه اندازی كنند.


امیرحسین آذر در گفت وگو با ایسنا بیان كرد: مشاعره یك بازی ایرانی است كه ضمن سرگرمی دارای محتوای خیلی خوب و سرشار از اخلاق، دین و حكمت است. شاعران ما دانشمند و حكیم بوده اند و رسانه ملی بویژه سیما در سال های اخیر توجه ویژه ای به مشاعره داشته اند. ما مشاعره های مختلفی در این سال ها تولید و پخش كردیم. اما این دفعه در «مشاعره بزرگ ایران» از همه شهرها شركت كننده حضور دارد و واقعا دارای وسعت ملی است. در مدت دو هفته بیشتر از هزار نفر در این مشاعره ثبت نام كردند؛ این در شرایطی است كه فقط در شبكه آموزش اطلاع رسانی شده بود. البته از بین تعدادی كه ثبت نام كردند، آزمون تلفنی برگزار كردیم كه خوانش شعر و حضور ذهن شركت كننده ها معیار قرار گرفت و تعدادی انتخاب شدند. بیشتر شركت كننده ها از شهرهای فارس، تهران، بوشهر و البرز هستند.
او با اشاره به ساختار «مشاعره بزرگ ایران» افزود: ما در این سری از مشاعره بیشتر به سمت مسابقه رفتیم و برنامه های قبلی ما پوسته مسابقه داشت اما هیجان انگیز نبود. این مشاعره با اجرای اسماعیل آذر روی آنتن می رود و ضبط این برنامه در مصلی تهران خواهد بود كه با ما بسیار همكاری كردند. طبیعتا ضبط یك برنامه در یك مركز فرهنگی و مقدس موثر بر جو روانی برنامه است.
این تهیه كننده با اشاره به محتوای «مشاعره بزرگ ایران» اظهار نمود: در این برنامه با شاعران طراز اول انقلاب در نسل میانی و جوان صحبت كردیم. آنها نمونه شعری برای ما خواندند و توضیح دادند كه این دهه چه تاثیری بر شعر داشته و در بین برنامه بعنوان نمونه بارز عملكرد انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ خصوصاً زبان و ادبیات فارسی و شعر پخش میگردد. در ویژه برنامه دهه فجر برنامه مشاعره بیشتر شركت كننده ها از شعرهایی كه در این چهار دهه سروده شده مانند شعرهای انقلاب، مدافعان حرم و یمن می خوانند كه كار دشواری است؛ البته پس از دهه فجر شركت كنندگان می توانند به صورت آزاد در این مسابقه شركت نمایند.
او افزود: این برنامه بیشتر از ۷۰ قسمت دارد و قاعدتا تا بهار ۹۸ ادامه خواهد داشت.
تهیه كننده برنامه «مشاعره بزرگ ایران» با اشاره به راه اندازی دو بخش جدید در مشاعره بیان كرد: می خواهیم «باشگاه مشاعره ۷» را راه بیندازیم و علاقه مندان می توانند ثبت نام كنند. همین طور بخش غایبان را داریم كه از همه آحاد جامعه كه شاعر هستند یا مشاعره انجام می دهند می توانند فیلم كوتاه یك تا سه دقیقه ای از شعر خواندشان بگیرند تا در برنامه نمایش دهیم.
آذر با اشاره به سابقه برنامه مشاعره در تلویزیون اظهار داشت: آغازین برنامه مشاعره در صدا وسیما به سال ۱۳۷۰ یا ۱۳۷۱ برمی گردد كه از شبكه یك سیما پخش می شد. پس از مدتی مشاعره در شبكه دو با عنوان «پرنیان هفت رنگ» پخش گردید. سپس از سال ۸۹ كه شبكه آموزش پویاتر شد از این شبكه به روی آنتن رفت. برنامه مشاعره با اینكه از شبكه آموزش كه جزو چند شبكه اصلی نبود پخش می شد و در بعضی استان ها قابل دریافت نبود، با پخش مستمر توانست در سال ۱۳۹۰ موثر باشد. میزان پیامك های دریافتی برنامه مشاعره در سال ۹۰ بین ۳۰ تا ۴۰ هزار بود. در حالیكه شبكه پخش كننده اصلی نبود و نشان می داد سوژه شعر چقدر در دل مردم جا دارد. ما در سال های ۹۰ تا ۹۲ جریان خوبی داشتیم اما از سال ۹۳ تا بخشی از سال ۹۶ رسانه با بحران مالی مواجه گردید و حجم تولیدات پایین آمد. اما خدا را شكر امسال با حضور آقای احمدی بعنوان مدیر شبكه آموزش، این مسابقه روی آنتن می رود.
در ادامه این گفت وگو مجری و كارشناس «مشاعره بزرگ ایران» درباره محتوای این برنامه بیان كرد: بیشتر از ۷۰ یا ۸۰ شاعر كاركشته و جوان كه تجربه خوبی دارند، شعر خواهند خواند و پیرامون ادبیات انقلاب صحبت خواهند كرد. نباید فراموش نماییم كه ادبیات، شعر، خاطره، داستان كوتاه انقلاب به صورت یك ژانر ادبی درآمده است. در مجموعه این برنامه ها ادبیات انقلاب مطرح است و پیرامون ساختار و سوژه این ادبیات و شیوه های برخورد شاعران با این ادبیات سخن خواهیم گفت.
اسماعیل آذر درانتها از بخش رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران برای پرداختن به برنامه «مشاعره» تلویزیون تشكر كرد.1397/10/22
15:04:54
5.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران
>