بی بدیل  - Bibadil
23 مهر 1398   15 اکتبر 2019
نام کاربر:
کاربر مهمان
ورود به سایت
عضويت در سایت
     به جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
سرنوشت كلاه قرمزی در اظهارات حمید مدرسی

پرونده دومین برنامه پرمخاطب هم بسته شد؟

پرونده دومین برنامه پرمخاطب هم بسته شد؟ بی بدیل دات كام: حمید مدرسی در واكنش به اظهارات اخیر مدیركل مالكیت فكری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما درباره «كلاه قرمزی» و مالكیت آن توضیحاتی را بیان كرد و در عین حال اظهار داشت: در این لحظه تلخ كه مشغول جمع آوری دكور نوستالژیك و میز آقای مجری و عروسك ها هستیم، دوری نخواهد بود كه این میز پرخاطره، با فروش گرمك و طالبی در كنار میز عادل فردوسی پور كه هندوانه به شرط چاقو عرضه می كند، فعالیت خودرا ادامه دهد!


حمید مدرسی در واكنش به اظهارات اخیر مدیركل مالكیت فكری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما درباره «كلاه قرمزی» و مالكیت آن توضیحاتی را بیان كرد و در عین حال اظهار داشت: در این لحظه تلخ كه مشغول جمع آوری دكور نوستالژیك و میز آقای مجری و عروسك ها هستیم، دوری نخواهد بود كه این میز پرخاطره، با فروش گرمك و طالبی در كنار میز عادل فردوسی پور كه هندوانه به شرط چاقو عرضه می كند، فعالیت خودرا ادامه دهد!
حمید مدرسی - تهیه كننده «مجموعه كلاه قرمزی» - در یادداشتی كه در اختیار ایسنا قرار داده، در توضیحاتی درباره مجموعه ی «كلاه قرمزی» و سرنوشتی كه مبتلا شد، آورده است:
«جای تعجب دارد، بعد از سال های طولانی غارت و خروج آثار تلویزیونی از آرشیو صداوسیما به شبكه های ماهواره ای كه قصه جدیدی نیست، مدیر كل محترم، فكرِ این اتفاق است.
اكثر آرشیو صداوسیما در سال های گذشته توسط افرادی در داخل سازمان به بیرون از ایران انتقال پیدا كرده است و در این لحظه شاهد پخش مهمترین برنامه های مستر با بهترین كیفیت از شبكه های فارسی زبان خارجی همچون من وتو، بی بی سی و دیگر شبكه های ماهواره ای هستیم كه جای تأسف دارد.
این فاجعه درباب آثار سینمایی و خروج غیرقانونی و نمایش آنها در شبكه های ماهواره ای نیز سال های طولانی است كه به چشم می خورد و به علت عدم قانون ثبت آثار، شاهد سوء استفاده وسیع و ضرر و زیان های ناشی از آن برای تهیه كنندگان سینما و تلویزیون بودیم و اصلاً هیچگونه توجیهی - چه اقتصادی و چه اعتباری - برای هیچ تهیه كننده ای در سینما و سیما جهت ارائه این آثار به شبكه های ماهواره ای وجود ندارد.
تلخ تر از این قصه، این است كه در طول این سال ها تهیه كنندگان فقط شاهد سوء استفاده گسترده از پخش غیرقانونی آثارشان در شبكه های ماهواره ای بودند و مدیران وقت سینما فقط قول و سخنراهای تبلیغاتی بدون هیچگونه راهكار اجرایی جهت جلوگیری از این سوء استفاده ها داده اند.»


تهیه كننده «كلاه قرمزی» در ادامه این یادداشت خطاب به حامد معینی، مدیركل مالكیت فكری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما آورده است:
«چند سالی است معاونتی بعنوان مالكیت فكری در سازمان صدا و سیما با مدیریت جنابعالی شكل گرفت در امتداد هدف حفظ منافع سازمان صدا و سیما ولی عملاً در امتداد همین حفظ منافع صداوسیما، لطمات اقتصادی - اجتماعی، بزرگی به بیشتر پروژه ها تحت نظر جنابعالی وارد شد.
اینجانب با تسلط به مجموعه «كلاه قرمزی» و تولید نشدن سه سال این سریال، آماده ارائه مستنداتی هستم كه بیشتر از ۵۰ میلیارد تومان به صداوسیما ضرر و زیان وارد كردید. فقط در سوژه مجموعه «كلاه قرمزی» جمع بزنید با پروژه های دیگری كه توسط جنابعالی و همكاران شما به سرنوشت تعطیلی كامل گرفتار شده اند؛ از برنامه پربیننده «نود» عادل فردوسی پور گرفته تا شخصیت عروسكی جناب خان و بطور قطع عروسك های معروف و محبوب قبلی سیما، با احترام به حقوق ملی و مردمی صداوسیما كه اصولاً بودجه اصلی توسط مردم پرداخت می شود، حتی با علم حقوق مادی و معنوی شخصیت های عروسكی و برنامه های معروف و پربیننده، كدام عقل و منطقی به توقف و تعطیلی كامل برنامه های پرمخاطب و محبوب مردمی حكم می دهد. سرمایه گذاری خود صداوسیما در طول این سال ها و شكل گرفتن برنامه های پرمخاطب، پرتأثیر و فرهنگ ساز و بطور قطع مفرح چه می شود و این برنامه ها با چه توجیهی به تعطیلی كشانده می شوند؟»


مدرسی ادامه داده است:
«با توضیحات فوق، پر طبیعی است در طول این سال ها بیشتر هنرمندان و كارگردان های به نام سیما به طرف تولیدات ویدئویی، سینمایی هدایت شدند! كافی است نگاهی به امروز برنامه های سیما در حوزه نمایش، سریال ها و برنامه های كودك و نوجوان و غیره بیندازید، برنامه های بدون روح، خنثی و بی خاصیت به علت به كار نگرفتن متخصصین هر حوزه به نمایش درآمده است. در این شرایط ویژه كشور، بطور قطع یكی از بهترین راهكارهای مدیران محترم سیما رو آوردن به تولید مجموعه های مفرح و سرگرم كننده است كه متأسفانه هیچ خبری نیست؟
واقعاً این سوال عمومی و مردمی از جانب چه ارگان و نهادی باید از صداوسیما پرسیده شود؟ كمیسیون نظارت بر صدا و سیمای مجلس؟! یا ابتكار عمل خود سیما در تشكیل میزگردی با حضور متخصصین این حوزه و ایجاد راهكار این معضل اجتماعی؟!
بیش از ۱۲ سال از پخش غیرقانونی تعداد زیادی از فیلم های سینمایی این دفتر از شبكه های مختلف سیما می گذرد، بدون هیچگونه قرارداد و توافق تمدید، طبق روال قوانین خود صداوسیما؛ سال هاست پیگیر شدیم، نامه دادیم به هیچ نتیجه ای نرسیدیم و متوجه شدیم، این مساله مشكل بسیاری از تهیه كنندگان است. چه كسی در امتداد نقض حقوق تهیه كنندگان پاسخگو است؟ فقط پناه بردیم به قرآن و اعلام حرام بودن پخش این آثار بدون مجوز، اما باز هم پخش شد!»
«جناب معینی، باید احترام گذاشت به هنرمندان و تولیدكنندگان وفادار این سرزمین كه هر پیشنهاد اغوا كننده و میلیاردی را در خارج از ایران رد كردند، ماندند و تماشاگر حال خراب مردم در حوزه هنر هستند، اما هنر محصورشدنی نیست. در واقع هنرمندان معدودی كه قابلیت تولید و خلق هنر در ارائه برنامه ای طنز و مفرح با تماشاگران میلیونی را دارند و می توانند مردم را پای این جعبه جادویی بی مخاطب امروز سیما بكشانند، حالا بی انگیزه و خانه نشین شدند.
جنابعالی و همفكران شما اگر بجای بی احترامی، نقض حقوق هنرمندان و سازندگان، تهدید به دادگاه كشیدن، رویه دیگری را در چارچوب احترام به سازندگان و هنرمندان در پیش بگیرند، بطور قطع نتایج بهتری هم برای سیما و هم برای مردم به دنبال خواهد شد.
به یاد ندارم در طول ۳۰ سال فعالیت تولید در سیما درباب نقض قرارداد و بدهی های سیما به تهیه كنندگان و یا هنرمندانی در زمان مقرر توانسته باشند به حقوق قانونی خود حتی در دادگاه رسیده باشند كه حالا قرار باشد ما به حقوق قانونی و مستند خود برسیم.

تمنا می كنم اجازه دهید حال كه در شرایط گذار از این بحران های بی سابقه در كشور هستیم، سوژه كلاه قرمزی سوژه بحث رسانه ها نشود. همان گونه كه سازندگان این مجموعه با دلی پر و جفا شده به حقوق قانونی از هرگونه مصاحبه و خبری در سال های گذشته پرهیز كردند، متأسفانه پیش از نوروز مدیران محترم سیما خبر از تولید و پخش مجموعه جدید كلاه قرمزی دادند، خبری كه اصلاً واقعیت نداشت و دور از شأن حرفه ای رسانه ای و خبررسانی مدیران محترم سیما بود.»


حمید مدرسی نوشته است:
«سازندگان، هنرمندان به نام و ستارگان مجموعه كلاه قرمزی در طول این سال ها با هدف ساخت برنامه ای مفرح و نشاط آور بدون هیچ گونه حاشیه ای حضور داشتند و انجام وظیفه كردند و شادی را به میان خانواده ها و بچه ها به ارمغان آوردند. مخالفت بی خود مدیری در سیما به همراهی جنابعالی این مجموعه را مورد بی احترامی قرار داد و موجبات نقض حقوق آشكار این مجموعه را فراهم نمود و عامل تعطیلی دائمی این برنامه بعد از ۲۳ سال در سیما شد. تبریك می گویم به جنابعالی و همفكران شما.

تهیه كننده «كلاه قرمزی» با بیان خبرهای جدید از این پروژه، در یادداشت خود چنین نوشته است:
«ولی چند نكته، مجموعه كلاه قرمزی با حضور ستارگان و هنرمندان خود شرایط تولید و نمایش خیابانی را در نظر دارد، به صورت كاملاً عام المنفعه برای سیل زدگان و نیازمندان، كه در حال پیگیری است. شك ندارم خانواده و بچه های خودتان در جمع این نمایش حضور نداشته باشند.
مجموع كلاه قرمزی با بیشتر از ۲۳ سال قدمت و تولیدات موفق و پرتاثیر و فرهنگ ساز و اینجانب بعنوان تهیه كننده برنامه و به نمایندگی از خالقین اصلی اثر و خلق شخصیت های عروسكی آقایان ایرج طهماسب و حمیدجبلی با در دست داشتن چندین توافقنامه و نامه كه به امضا مدیران محترم وقت سیما و كارشناسان رسیده است در قبال دریافت پول و شرایط اهدایی این مجموعه، كلیه حقوق معنوی و مادی این مجموعه قبلاً واگذار شده است.
قابل ذكر است واگذاری این حقوق توسط مدیران وقت سیما با حضور خالقین این مجموعه، هنرمندان مردمی آقایان طهماسب و جبلی صورت گرفت، در محیطی دوستانه - منطقی و بطور قطع با احترام، جنابعالی و همكاران شما معترض به این واگذاری هستید و عملاً نقص آشكار و قرارداد این واگذاری را رقم زدید. دعوت می كردید با اقدام منطقی و محترمانه با حضور كارشناسان محترم سیما و سازندگان این مجموعه، این حقوق را تقدیم می كردیم. نیازی به رجوع به دادگاه و تهدید نبود كه هیچگاه در دفاع از این حقوق در دادگاه مورد نظر سیما شركت نكردیم و نخواهیم كرد.
فقط با جسارت و جرأت اعلام فرمایید اختتامیه و تعطیلی دائمی این مجموعه كلاً قرمزی در سیما از زمان اقدام جنابعالی صورت گرفت و خودتان جوابگوی مردم، مدیران محترم سیما و رسانه ها باشید، نه هنرمندان و سازندگان این مجموعه.
در این لحظه تلخ كه مشغول جمع آوری دكور نوستالژیك و میز آقای مجری و عروسك ها هستیم، دوری نخواهد بود كه روی این میز پرخاطره گرمك و طالبی در كنار میز عادل فردوسی پور كه هندوانه به شرط چاقو عرضه می كند، فعالیت خودرا ادامه دهد! امروزه هندوانه و طالبی ارزان را برای مردم را بچسبیم، هنر كیلویی چند؟!
و در اختتام موفقیت و خلق هنر هیچ گاه به مالكیت كسی درنمی آید. موفقیت تنها اجاره داده می شود و اجاره بهای آنرا باید روزانه پرداخت.»
منبع:

1398/04/06
10:59:14
5.0 / 5
143
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران
>