بی بدیل  - Bibadil
23 تیر 1399   13 جولای 2020
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام

توضیحات معاون مطبوعاتی درباره تغییر سیاست ها در زمینه یارانه رسانه ها

توضیحات معاون مطبوعاتی درباره تغییر سیاست ها در زمینه یارانه رسانه ها به گزارش بی بدیل دات كام معاون مطبوعاتی از هدفمند شدن توزیع یارانه به رسانه ها خبر و توضیح می دهد كه از این به بعد صرف اسم یا چاپ رسانه، ملاك دریافت حمایت نخواهد بود؛ بلكه محتوا و اثر یك رسانه شاخص خواهد بود. به قول او این تصمیم ظرف یكی ـ دو هفته آینده اجرایی خواهد شد؛ ضمن اینكه شاخصهای كیفی برای درجه بندی رسانه ها، از قبل وجود داشته و در حال تكمیل است. با این وجود محمد خدادی در مقام معاون مطبوعاتی همچنان مصر است كه نباید در دریافت مجوز سخت گیری كرد، بلكه باید همه رسانه ها در میدان وارد شوند ولی مهم این است كه در محتوا رقابت كنند.


انتشار مطلبی در خصوص تخلف موسسه ای با داشتن ۳۹ مجله در دریافت یارانه نشر، همینطور كاغذ یارانه ای، سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ را بر آن داشت تا در نامه ای از حسن صفرخانی، مدیركل دفتر مدیریت عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخواهد در زمینه پرداخت یارانه به پاره ای از نشریات، به بررسی دقیق این مورد بپردازد.
در ادامه محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم دستور رسیدگی دقیق و اعلام نتیجه آنرا به وزیر داد. باآنكه دفتر مدیریت عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد به سوالات وزیر ارشاد در نامه ای درباره یارانه های بعضی از نشریات پاسخ داد، اما این بررسی در نهایت به تصمیم جدیدی از جانب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص لزوم حذف نشریات فاقد كیفیت از حمایت ها و پرداخت یارانه دولتی ختم شد.
به گزارش بی بدیل دات كام به نقل از ایسنا، گفت وگوی محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را درباره چرایی این تصمیم، در ادامه می خوانید:
چه شد كه یك باره وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی تصمیم گرفت تا یارانه نشریات بی كیفیت حذف شود؟
خدادی: ببینید اولا ما یك قوانین و مقرراتی داریم كه مصوب شده و آن قوانین برای دادن مجوز به رسانه است، از طرفی یك قاعده دیگری در دستورالعمل ها وجود دارد و آن اینكه ما یك بنگاه رسانه ای داشته باشیم تا رسانه ها با همدیگر در یك بنگاه رسانه ای فعالیت كنند تا صرفه و صلاح اقتصادی در نشر و هزینه ها داشته باشند. در دنیا هم به صورت طبیعی كار كردن در بنگاه رسانه ای بهتر از كار كردن به تنهایی است، به هر حال اگر چند رسانه در یك بنگاه رسانه ای كار كنند از نظر هزینه و منابع اقتصادی توجیه اقتصادی دارد. این در همه دنیا هم مرسوم هست چون كه عموما رسانه های قدرتمند دنیا یك كمپانی رسانه ای، حرفه ای و مطرحی هستند. از طرفی ما در كشور رسانه ها را تكثیر كردیم و نتیجه این شد كه علاقمندان به رسانه بی حد و حصر تولید رسانه كردند بگونه ای كه ما تاكنون۱۱ هزار و ۲۲۰مجوز رسانه دادیم. خب قطعا سیاست دولت آقای روحانی از ابتدا چه بوده؟ بر این بوده كه هركس تربیونی می خواهد از این فرصت استفاده نماید تا تریبونی در اختیار داشت باشد. از طرفی افراد علاقمند برای ایجاد بنگاه رسانه ای هم ترغیب شوند، منتهی در اینباره سقفی تعریف نشد؛ البته شاید آن زمان پیشبینی اینكه یك بنگاه ۳۹ مجله در اختیار داشته باشد نشده بود مبحث بعدی كه با آن مواجه شدیم پرداخت یارانه ها بود. خب یارانه دو لایه دارد یكی برمی گردد به سیاستهای حمایتی از رسانه ها كه خوب است اما اینكه هدفمند باشد خب هدف هم داشته مثل توسعه و تقویت و... ولی اینكه اساسا این حمایت به اثر برسد باید اظهار داشت كه به آن هدف نرسیدیم و در جاهایی تنها شاهد پشتیبانی از وجود آن رسانه بودیم نه اثر رسانه.
یعنی معتقدید به آن هدف مورد نظر از محل پرداخت یارانه نرسیدید؟
خدادی: به بخشی از آن نرسیدیم؛ مثلا در مدل تكثیر رسانه به هدفمان رسیدیم ولی اینكه كاركرد رسانه ها پاسخگو بوده و متناسب با نیاز جامعه باشد هنوز فاصله داریم. برای همین است كه در فضای رسانه ای ما رسانه تخصصی بسیار كم داریم و در واقع رسانه متناسب با مخاطب كم وجود دارد؛ در حالیكه جامعه رسانه ای جامعه ای نیست كه اقتصاد خویش را بر اساس عرضه و تقاضا ترسیم كند؛ البته باید گفت برخی بخصوص آنهایی كه بنگاه رسانه ای بودند از حمایت یارانه ای كمتری برخوردار بودند ولی خب این سوال هم هست كه مدیریت تعداد بی شمار نشریه در یك بنگاه هم اصولا دشواری های خودش را دارد. به همین خاطر كاری كه الان می خواهیم انجام دهیم هدفمند كردن حمایت و به اثرگذاری رساندن حمایت است یعنی حمایت به بخش اثر برسد.
یعنی می خواهید توزیع یارانه را جهت دار كنید؟
خدادی: در واقع می خواهیم هدفمند نماییم.
با این توضیحات مقرر است چه اتفاقی در بحث پرداخت یارانه ها رخ دهد؟
خدادی: خب از این به بعد پشتیبانی از رسانه ها به صورت حمایت كیفی خواهد بود؛ یعنی دنبال این هستیم كه حمایت كمی به حمایت كیفی تبدیل شودو در واقع صرف اسم و یا چاپ رسانه ملاك دریافت حمایت نخواهد بود بلكه محتوا و اثر یك رسانه شاخص ما خواهد بود.
شاخص ها تعریف شده ؟
خدادی: نه شاخص ها از قبل بوده ولی مقرر است تكمیل شود.
این اتفاق جدید مقرر است از كی عملیاتی و اجرایی شود؟
خدادی: كارها در حال انجام می باشد و در نخستین فرصت اجرایی می شود. فكر می كنم ظرف یكی دو هفته آینده به نتیجه برسیم. فعلا پرداخت یارانه ها منوط به شاخصهای كیفی شده است این دستور صریح وزیر ارشاد است.
با توجه به شناختی كه از فضای مطبوعات دارید اگر این اتفاق عملیاتی شود فكر می كنید چند درصد از نشریات به علت حمایت نشدن از چرخه حمایتی خارج خواهند شد؟
خدادی: نمی توان درصدی اعلام نمود چون احتیاج به بررسی دارد، در دوره های قبلی، ضریب كیفی و رتبه بندی نشریات، در محاسبه یارانه اثرگذار بود اما یكسال گذشته این شاخص از محاسبات حذف شده بود و شاخص حمایت ما چاپ واعلام وصول نشریات بوده. حالا باید هم شاخصهای كیفی به روز شود و هم مبنای اصلی محاسبات قرار گیرد. طبیعی است انهایی كه می توانند در این شاخص قرار بگیرند حمایت می شوند و بقیه هم تلاش می كنند خویش را در قالب این شاخص ها قرار دهند مهم این است.
در گذشته شاخص هایی برای مدیرمسوولان تعریف شده بود آیا شاخصهای جدید با شاخصهای گذشته متفاوت خواهد بود؟
خدادی: نه؛ ولی كیفیت تولید و محتوا یكی از شاخصهای اصلی ما خواهد بود. الان نگاهی كه به رسانه می شود یك نگاه محتوایی است و تاثیر گذار بودن و تولید موضوعاتی كه نیاز جامعه است. مثلا یك سری از نشریات تنها با مبحث سرگرمی منتشر می شوند و یك سری به موضوعاتی مثل محیط زیست و غیره می پردازند در واقع تخصصی تر هستند خب بین این ها اولویت كدام است؟ آیا لازم است از نشریاتی كه در زمینه موضوعات سرگرمی فعالیت می نمایند حمایت شود؟
خب ما یك سری نشریات هم لازم داریم؟
خدادی: بله اصلا همه لازمند و نشریه غیر لازم نداریم ولی سوال مهم این است كه ما منابع نامحدود كه نداریم و منابع ما محدود است، خب با عنایت به منابع محدود اولویت های ما چیست؟ بله اگر بودجه نامحدود بود داستان فرق می كرد؛ البته باز هم باید اولویت ها را در نظر گرفت. همه اینها برمی گردد به اینكه ببینید امروز اولویت جامعه چیست و رسانه هایی كه در این اولویت قرار می گیرند چه رسانه هایی هستند؟
الان متاسفانه بعضی از نشریات در تولید محتوا ضعیف هستند و به سمت كپی كاری گرایش پیدا كردند.
خدادی: خب منظور ما نشریه مولد هست نه نشریه ای كه محل نشر اطلاعات فرد دیگری باشد.
حالا با این شاخص ها و محدودیت هایی كه مقرر است ایجاد شود به نظر شما تغییرات اساسی در تولید محتوای نشریات را شاهد خواهیم بود؟
خدادی: اولا كیفی تر شدن فقط یك انتخاب نیست بلكه شرط بقای رسانه به كیفیت آن بستگی دارد. مگر می شود رسانه ای شاخص ها را نداشته باشد و به حیات خود ادامه دهد؟

شاید تصور شود با این اتفاق به شكلی معاونت مطبوعاتی دنبال صرفه جویی در بودجه هست و به این طریق با حذف بعضی از نشریات قدرت پشتیبانی از نشریات دیگر بالا خواهد رفت؛ نظر شما چیست؟
خدادی: نه؛ اینطور نیست. سیاست جدی دولت در كیفی سازی آن هم در همه شاخص هاست. دولت به دنبال اولویت گذاری در استفاده از منابع متناسب با نیاز مردم است این سیاست كلان دولت در همه سرفصل هاست، دولت به شدت از شعارزدگی پرهیز می كند و قاعدتا در رسانه هم همین سیاست را دنبال می كند اولا كاری كه ما انجام می دهیم واقعیت جریان رسانه ای كشور است ما نمی خواهیم كاری خلاف نیاز مردم انجام دهیم چون معتقدیم رسانه باید جای خویش را در سبد زندگی مردم پیدا كند. اگر رسانه ما مسیر خویش را پیدا نكند بطور قطع جایگزین برای آن پیدا خواهد شد. اگر جریانات سنتی و موجود بتوانند نیاز موجود مردم را برطرف كنند خب در سبد زندگی مردم خواهند ماند، در غیر این صورت جریانات جدید دیگری خواهند آمد و خلاء آنها را پر خواهند كرد.
یكسری از نشریات احتیاج به حمایت یارانه ای ندارند، این تعداد چطور می توانند در كیفی سازی قدم بردارند؟
خدادی: ما بر مبنای قوانین حمایت می كنیم؛ اصولا رسانه باید در چرخه عرضه و تقاضا قرارگیرد
با این وجود نشریاتی كه از نظر كیفی ضعیف هستند به صورت كلی از حمایت محروم خواهند شد یا نه حمایت كمتری می شوند؟
خدادی: ببینید باز تاكید می كنم ما با عنایت به شاخص هایی كه تعریف كردیم و با عنایت به منابع از نشریات حمایت خواهیم كرد.
یعنی پس از تعیین شاخص ها بلافاصله اجرایی خواهد شد؟
خدادی: پس از نهایی شدن از اصحاب رسانه و كارشناسان این حوزه نظرخواهی خواهد شد. چون بنا داریم از دیدگاه های مختلف استفاده كنیم؛ هدف ما اجماع سازی است ما دنبال اجماع حرفه ای هستیم. سیاست یك سویه دیكته ای و دستوری نداریم. دنیای امروز دنیای دستور نیست دنیای اقناع است ما هم به این سمت می رویم كه با هم فكری اجماع حداكثری داشته باشیم.
در گذشته وزارت ارشاد به دنبال همین كیفی سازی بود ولی به علت پراكندگی نشریات نتوانسته تابحال رصد كامل از محتوای نشریات داشته باشد با این وجود به نظر شما موفق خواهد بود؟
خدادی: ما تلاش می نماییم از تجربیات گذشته استفاده نماییم و خلاءهای گذشته را شناسایی نماییم و راه های رفته را نخواهیم رفت، بلكه مقرر است راه های جدید را تجربه كنیم؛ البته باید گفت كار سختی است ما به اهمیت و سختی كار واقف هستیم و با علم بر این صدمه شناسی گذشته صورت گرفته است ما راه رفته را باردیگر نخواهیم رفت. از طرفی ما امروز به یك بلوغ رسانه ای هم می رسیم و همگرایی رسانه ای وجود دارد، باید اظهار داشت كه ما توانستیم از بحران كاغذ به میزان ممكن عبور نماییم می بینید كه شرایط ما در وضعیت كاغذ بدتر كه نشد بلكه بهتر هم شد. در مورد كیفی سازی هم دنبال این هستیم كه راهی را شروع نماییم و دائما آنرا تكمیل نماییم. حضور ما در معاونت مطبوعاتی برای كار رسانه هاست. ما نباید كار رسانه را كند و یا مانع تراشی نماییم بلكه برعكس می خواهیم آنها را تقویت كنیم؛ منتهی پشتیبانی از همه رسانه ها بخصوص رسانه هایی كه اولویت و نیاز مردم و جامعه هستند.
حمایت های دیگر چه؟
خدادی: اساسا منظور ما همه حمایت هاست.
فكر نمی كنید جامعه از تعدد رسانه ها اشباع شده است؟
خدادی: شاید از نظر اسمی اشباع شده باشد ولی از نظر محتوا نه و هنوز جامعه تشنه است.
در دریافت مجوز چه؟
خدادی: معتقدم كه نباید در دریافت مجوز سخت گیری كرد باید همه رسانه ها در میدان وارد شوند ولی مهم این است كه در محتوا رقابت كنند متاسفانه امروز رسانه های ما در اسم رقابت می كنند ولی باید در محتوا رقابت كرد.1398/06/13
14:49:09
5.0 / 5
648
تگهای خبر: اثر , داستان , رسانه , سرگرمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران
>