بی بدیل  - Bibadil
10 فروردین 1399   29 مارس 2020
نام کاربر:
کاربر مهمان
ورود به سایت
عضويت در سایت
     به جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
سردبیر و مدیرمسوول این ماهنامه به بی بدیل دات كام توضیح داد

چرا فیلم نگار از دنیای مجله های كاغذی خداحافظی كرد؟

چرا فیلم نگار از دنیای مجله های كاغذی خداحافظی كرد؟ به گزارش بی بدیل دات كام مجله «فیلم نگار» در آستانه ی دهه دوم از فعالیت خود، به انتشار مكتوبش تمام كرد و پس از این در اینترنت منتشر خواهد شد. شاید خبرهایی از این جنس كه این روزها كم هم به گوش نرسیده، طرفداران محیط زیست را خوشحال و امیدوار به پایان نشر كاغذی كند، اما علاقه مندان نشریات كاغذی از چنین خبرهایی شاد نیستند؛ آنها دوست دارند هر چه می خوانند، بوی كاغذ بدهد.


نصرت الله تابش ـ سردبیر و مدیرمسوول ماهنامه «فیلم نگار» ـ در گفت وگویی با ایسنا درباره ی علت منتفی شدن نسخه ی چاپی این مجله توضیح داد: حقیقت این است كه ما دوست نداشتیم به خاطر اینكه دنیا به سمت انتشار دیجیتال می رود، نسخه ی كاغذی ماهنامه را منتفی نماییم، اما واقعا قیمت كاغذ دیگر كمرشكن شده بود. چون قیمتی هم كه ماهنامه را می زدیم خیلی پایین بود و هزینه ها را جواب نمی داد؛ البته در این ۱۸ سال هزینه ها را ارشاد داده بود، چون تشخیص داده بود در فیلم نامه نویسی تاثیرات آموزشی خوبی دارد، بازخوردی هم كه از فیلم نامه نویسان و علاقه مندان به دست می آمد این را نشان می داد. منتها هزینه ها خیلی بالا رفت و این میزان به چهار برابر افزایش یافت و عملا ادامه ی انتشار مجله با این وضعیت و شرایط امكان پذیر نبود.
تابش افزود: در ارتباط با دیجیتالی شدن، اگر ما بتوانیم خوب عمل نماییم، دایره مخاطبان ما را وسعت خواهد داد. البته تمایل ما این بود كه از شش سال پیش دیجیتالی شویم اما نسخه ی كاغذی را هم كنار دیجیتالی چاپ نماییم. چونكه نسخه ی كاغذی هم مخاطبان خودش را دارد. مجلات كاغذی برای ما حس نوستالژیك دارند و خیلی ها به نسخه ی كاغذی مجلات بیشتر علاقمندند.
سردبیر و مدیرمسوول ماهنامه «فیلم نگار» در پاسخ به اینكه آیا با دیجیتالی شدن این نشریه میزان مخاطبان آن كاهش پیدا نمی كند؟ توضیح داد: همه چیز به نوع استفاده و حضور ما در دنیای دیجیتال برمی گردد. احتمال شكست وجود دارد؛ چون كه ما برخی از مخاطبان ثابتمان را كه علاقه مند به مجله كاغذی بودند، از دست خواهیم داد، ولی اگر درست عمل نماییم و قواعد دنیای دیجیتال را درست رعایت نماییم، حضور دائمی، مستمر و هر روز داشته باشیم، احیانا موفق می شویم و این مستلزم ماه ها زمان است، زمانی كه به نقطه ی ثبات رسیده باشیم. ما در خارج از كشور هم متقاضی مجله فیلم نگار داشتیم. در نتیجه احتمال اینكه با دیجیتالی شدن دایره مخاطبانمان در سراسر كشور توسعه پیدا كند، بیشتر خواهد بود.
تابش با اشاره به سن مجله «فیلم نگار» و عمر ۱۸ ساله آن، اظهار داشت: این مجله در دوران آقای محمدحسن پزشك (معاون سینمایی وقت) به راه افتاد. ایشان بنده را بعنوان مشاور فرهنگی خودش منصوب نمود. حوالی سال ۸۰ بود. یكی دو تجربه در تولید هفته نامه داشتند، اما عملا اهدافشان محقق نشد. سپس مجله تخصصی فیلم نامه نویسی را درآوردیم. یك تیم درست كردیم و نخستین شماره «فیلم نگار» اردیبهشت ۸۱ منتشر گردید. اوایل، پیشبینی خیلی ها این بود كه این مجله سه، چهار شماره بیشتر درنمی آورد، به دلایلی همچون دولتی بودن و اینكه مگر راجع به فیلم نامه چقدر می شود حرف زد. ولی عملا ما در این ۱۸ سال نشان دادیم كه هنوز حرف های ناگفته در زمینه فیلم نامه خیلی زیاد است و هم اینكه اگر مدیریت دولتی هم از قواعد درست پیروی كند، طبیعتا امكان موفقیتش وجود دارد.
مدیرمسوول فیلم نگار در انتها درباره ی انتشار نسخه ی دیجیتال این نشریه و اینكه آیا از این پس تغییراتی خواهد داشت؟ توضیح داد: برای انتشار نسخه ی دیجیتالی «فیلم نگار» رویا زیاد داریم. فرض ما بر این است كه هر ماه ماهنامه ای را منتشر نماییم ولی در طول ماه هم مطالبی را منتشر می نماییم تا ارتباطمان با مخاطب، به ماه محدود نشود. مخاطبان می توانند كل پی دی اف مجله را بگیرند و هم می توانند بخش های مختلف مجله را به صورت جداگانه دریافت نمایند. یك بخش از مجله مثل تحلیل فیلم ها هم مجانی خواهد بود كه در طول ماه منتشر می شود، اما به صورت كلی همان ماهنامه منتشر خواهد شد. تیم كارشناسی ما البته بنا دارند فیلم نامه هایی كه در سراسر كشور نوشته می شوند، تحلیل و سپس كارگاه فیلم نامه نویسی دایر كنند. به دنبال آن استعدادیابی هم در این حوزه داشته باشند.
به گزارش بی بدیل دات كام به نقل از ایسنا، در ایام اخیر شماره ۲۰۰ ماهنامه «فیلم نگار» بعنوان آخرین شماره چاپی این ماهنامه تخصصی فیلمنامه نویسی منتشر گردید.1398/12/02
13:35:27
5.0 / 5
841
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران
>