بی بدیل  - Bibadil
16 اسفند 1399   6 مارس 2021
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام

شبكه مستند به املاك رضاخان می پردازد

شبكه مستند به املاك رضاخان می پردازد بی بدیل دات کام: شبکه مستند به بهانه صدسالگی کودتای رضاخان در (سوم اسفند 1299) مجموعه مستند «ثبت با سند برابر نیست» با موضوع املاک ثبت شده با نام رضا خان برای اولین بار روی آنتن تلویزیون می برد.


به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، «ثبت با سند برابر نیست» از اسناد منتشرنشده ای مربوط به املاک رضا پهلوی رونمایی می نماید.
مجموعه مستند «ثبت با سند برابر نیست» به کارگردانی مهدی شامحمدی و تهیه کنندگی وحید کاظمی در هشت قسمت ۵۰ دقیقه ای برای اولین بار روی آنتن تلویزیون می رود.
این مجموعه از شنبه (دوم اسفند ماه) هر شب، ساعت ۱۹ از شبکه مستند پخش می شود و نگاهی متفاوت به دوران حکومت رضا پهلوی در کشور دارد.
وحید کاظمی ـ تهیه کننده «ثبت با سند برابر نیست» ـ درباره ایده ساخت این مجموعه مستند هشت قسمتی اظهار داشت: چهار سال پیش مجموعه ای را مربوط به دوره رضاخانی کار کردیم. یک گروه تحقیقاتی نزدیک به دو سال، تمام اسناد مربوط به دوران پهلوی اول را مورد بررسی قرار دادند که در نتیجه، نکاتی تأمل برانگیزی توجه ما را جلب کرد. مجموعه مستند «ثبت با سند برابر نیست»، بیرون آمده از نتایج همان تحقیق و پژوهش است.
این تهیه کننده با معرفی خط سیر مستند «ثبت با سند برابر نیست» اظهار داشت: چند نکته در دوران پهلوی اول وجود دارد که تا حالا در رسانه ها کمتر بیان شده یا بهر دلیلی بعنوان قسمتی از تاریخ بازگو نشده است و مردم از آن اطلاع زیادی ندارند. یکی از این نکات، املاکی است که به نام رضا پهلوی ثبت شده است. در دفتری به نام «املاک اختصاصی»، اموال و املاکی ثبت شده است که نشان میدهد چه املاک و دارایی هایی در تصرف رضاخان بوده است. این دفتر حالا در موسسه مطالعات تاریخ معاصر نگهداری می شود. در آن بیش از ۴۴ هزار سند ثبتی مربوط به رضا پهلوی ذکر شده است که بعدا به قیمت یک شاخه نبات به پسر او یعنی محمدرضا پهلوی منتقل شده است.
این مستندساز با اشاره به پیوند پیچیده املاک رضاخانی با اتفاقات سیاسی دوران پهلوی اول اظهار داشت: نکته قابل توجهی که در این اسناد وجود دارد این است که وقتی از سند ثبتی حرف می زنیم، منظورمان سند آپارتمان نیست بلکه سند شهر و قریه (روستا) است؛ برای مثال نوشته شده است که قریه «عالیه کلا» یا «ولیکدان» متعلق به رضا پهلوی است یا سند کل منطقه یوسف آباد تهران یا کل شهر قائمشهر که نامش را شاهی گذاشته بود به نام رضا پهلوی خورده است و....
وی ادامه داد: موضوع قابل توجه، ارتباط بین این اسناد با تعدادی از اتفاقات مهم کشور است. برای مثال، در حین راه اندازی راه آهن در کشور می بینیم که تمام املاک و زمین های مرغوبی که در محدوده ریل قطار بوده است به نام رضاشاه شده است. مثلا خورده مالکین این مناطق را تحت فشار قرار می دادند تا زمین ها را با قیمت ناچیز تقدیم رضا پهلوی کنند. این ماجرا مربوط به پیش از کودتا و یا شاه شدن رضاخان است. این رویه سالها ادامه داشت. حدودا کل مازندران، گیلان، گرگان، شمال خراسان، بخش بزرگی از تهران و رودهن تا دماوند و ساوجبلاغ قسمتی از املاک ثبت شده رضا خان است.
کاظمی اظهار داشت: باتوجه به همین سوژه و ابعاد مختلف آن که در رابطه با اتفاقات مهم تاریخ ایران است، تصمیم گرفتیم مجموعه مستندی را تولید نماییم که نتیجه آن مجموعه ۸ قسمتی «ثبت با سند برابر نیست» به کارگردانی مهدی شامحمدی شده است. در حقیقت، در این مجموعه، ارتباط بین اتفاقات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور با این املاک، مبتنی بر اسناد به تصویر کشیده است. به عبارت دیگر، املاک رضاخان بستری شده است تا اتفاقات آن عصر را بهتر بفهمیم و تحلیل نماییم.
وی با معرفی سوژه قسمت های مختلف این مجموعه مستند اظهار داشت: در قسمت اول بیوگرافی دقیقی از شکل گیری شخصیت رضا پهلوی ارائه شده است. برای مثال به عبدالحسین فرمانفرمائیان که به صورتی الگوی سیاسی رضاخان است می پردازیم و شکل گیری شخصیت سیاسی و اقتصادی رضا پهلوی را نشان می دهیم. فرمانفرمائیان یکی از بزرگترین ملاک های ایران بوده و چون رضا پهلوی نگهبان او بوده است خوب فهمیده بود که برای موفقیت در سیاست باید قدرت اقتصادی داشت و صاحب املاک بود. رضاخان شاگرد خلف این پیر سیاست است و با الگو گرفتن از او آغاز به جمع آوری املاک می کند تا این که تبدیل به بزرگترین زمین خوار کشور در دوره خود تبدیل می شود.
تهیه کننده مجموعه مستند «ثبت با سند برابر نیست» اضافه کرد: در قسمت های بعدی به موضوعاتی مانند تغییر شکل ظاهری جامعه همچون لباس و کلاه تا معماری شهرها و... می پردازیم. رضا پهلوی در این دوره بسیار تلاش می کند تا شکل ظاهری جامعه را به شکلی تغییر دهد که همه بگویند این شکل متاثر از اوست و ایران جدید را بنا نهاده است.
وی درباره لزوم ساخت چنین مجموعه ای اظهار داشت: امروزه، عده ای از طرفداران رضاخان می گویند که او مستبد بود اما مستبد مفید بود و جامعه آن دوران نیاز به چنین فرد مستبد داشت کشور پیشرفت کند و ایران به سمت تجدد گام بردارد. در این مجموعه نشان می دهیم که استبداد به هیچ وجه سودمند نیست و استبداد، استبداد است. در حقیقت مستبد مفید بی مدلول است.
کاظمی درباره محتوای تصویری این مستند توضیح داد: در این مجموعه بازسازی نداریم و تصاویر آرشیوی به همراه نریشن و مصاحبه با پژوهشگران تاریخ را داریم. علاوه براین، سراغ نوادگان کسانی رفتیم که در دوران تظلم خواهی توانسته بودند املاک خودرا پس بگیرند. باید بدانید که در دوران پهلوی دوم، عده ای از رضا خان شکایت کردند و گفتند که او زمین های ما را به زور گرفته است. دادگستری وقت بخش کوچکی از این زمین ها را به آنان برگرداند، بنابه تصویب قانون املاک واگذاری در مجلس شورای ملی قرار براین بود تا املاک به صاحبان اصلی آن بازگردد اما بخش بزرگی در تملک بنیاد پهلوی باقی ماند. با نوادگان این افراد نیز گفت وگوهایی داشتیم.
«ثبت با سند برابر نیست» در ۸ قسمت ۵۰ دقیقه ای از (۲ تا ۱۰ اسفند) هر شب (به جز جمعه) ساعت ۱۹ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن ساعت ۲۴ و روز بعد ساعت ۱۲ و ۳۰ خواهد بود.منبع:

1399/12/03
23:33:20
0.0 / 5
84
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران
>