بی بدیل  - Bibadil
   تاریخ: 25 فروردین 1403    13 آوریل 2024
 به جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ورود ثبت نام  ثبت نام

خورش آلو و هویج

خورش آلو و هویج

مواد لازم مواد لازم برای خورش آلو و هویج:

برای 6 نفر:
- گوشت خورشی 350 گرم
- هویج 500 گرم
- آلو بخارا 100 گرم
- پیاز، یك عدد
- شكر، یك قاشق سوپ‌خوری
- رب گوجه فرنگی، یك قاشق سوپ‌خوری
- پودر زعفران، یك قاشق چای‌خوری
- زردچوبه، یك قاشق چای‌خوری

طرز تهیه طرز تهیه خورش آلو و هویج:

1 – ابتدا هویج‌ها را شسته و پس از پوست گرفتن، آنها را به صورت خلالی خرد كنید. سپس در تابه‌ای مقداری روغن بریزید و بگذارید روغن داغ شود. هویج‌های خلال شده را داخل روغن بریزید و سرخ كنید. پس از اینكه خلال هویج كمی تغییر رنگ پیدا كرد، شعله زیر تابه را خاموش كرده و تابه را كناری بگذارید.
2 – آلو بخاراها را داخل كاسه كوچكی خیس كنید و پس از شستن آنها، مقداری آب داخل كاسه‌ای بریزید و بگذارید آلوها خوب خیس بخورند.
نكته:  میزان آلو بستگی به ذائقه شما و افراد خانواده‌تان دارد؛ بنابراین می‌توانید مقدار استفاده از مواد لازم را – كه ذكر شد – كمتر یا زیادتر كنید.
3 – پیاز را پوست بگیرید و پس از شستن، به صورت خلالی خرد كنید. سپس در قابلمه‌ای كه برای طبخ خورش آماده كرده‌اید، مقداری روغن بریزید و روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. وقتی روغن داغ شد، پیاز را داخل آن بریزید و بگذارید سرخ شود. زردچوبه را هم به پیاز اضافه كنید.
از طرف دیگر در این فاصله زمانی، گوشت را بشویید و به اندازه مناسب برای خورش خرد كنید و سپس در مراحل پایانی سرخ شدن پیازها، به آن اضافه كنید و خوب هم بزنید تا تكه‌های گوشت در روغن تفت داده شوند. پس از آن زعفران را نیز اضافه كنید.
4 – مقداری آب جوش در قابلمه حاوی گوشت و پیاز داغ بریزید و در قابلمه را بگذارید و صبر كنید تا گوشت به طور كامل بپزد. بعد از حدود 45دقیقه و با پخت كامل گوشت، در قابلمه را بردارید و آلو بخارای خیس شده را به آن اضافه كنید.
 نكته:  شما می‌توانید آلوها را در ظرف دیگری به صورت جداگانه بپزید و پس از پخته شدن به گوشت اضافه كنید. با این حال روش پخت پیشنهادی - یعنی پختن به همراه گوشت – باعث طعم‌دار شدن خورش می‌شود.
5 – پس از اضافه كردن آلو، حدود 20 دقیقه دیگر حرارت دادن را ادامه دهید تا آلو بپزد. سپس هویج‌های خلال شده را به همراه شكر به مواد اضافه كنید.
 نكته:  مقدار شكر نیز مانند آلو به ذائقه شما بستگی دارد.
6 – در مرحله پایانی، رب را در تابه كوچكی به صورت جداگانه كمی سرخ كنید تا طعم خامی آن گرفته شود و سپس به مواد اضافه كنید. میزان حرارت شعله را كم كنید و بگذارید به مدت یك ربع دیگر جوش بزند. حالا دیگر خورش آماده است.
نكته:  اگر وقت شما تنگ است و می‌خواهید خورش زودتر آماده شود، می‌توانید پیاز و زردچوبه را در روغن داخل دیگ زودپز سرخ كرده و سپس گوشت را در مخلوط پیاز داغ و زردچوبه بریزید و بعد از كمی تفت دادن و اضافه كردن زعفران و مقداری آب، در دیگ زودپز را ببندید و بگذارید گوشت بپزد. پس از پختن گوشت، بقیه مواد یعنی آلو، هویج، شكر و رب را اضافه كنید و بگذارید به مدت 30 دقیقه دیگر نیز بپزد.

تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
استفاده از مطالب سایت بی بدیل با ذکر منبع مجاز است.
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران