بی بدیل  - Bibadil
03 آبان 1399   24 اکتبر 2020
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
نشست نقد و بررسی نقش رادیو در فرهنگ سازی برگزار شد

گوینده رادیو به هیچ وجه از زبان گونه استفاده نكند

گوینده رادیو به هیچ وجه از زبان گونه استفاده نكند بی بدیل دات كام: در نشست نقد و بررسی «نقش رادیو در فرهنگ سازی» بر لزوم ارتقای سواد رسانه ای و ضرورت توجه بیشتر به زبان و ادبیات فارسی تاكید شد.


به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از روابط عمومی صداوسیما، پنجمین جلسه نقد و بررسی به میزبانی اداره کل روابط عمومی صداوسیما به موضوع «نقش رادیو در فرهنگ سازی» اختصاص پیدا کرد. علیرضا مقصودی، مدیر رادیو جوان، محمدجعفر محمدزاده، مدیر رادیو ایران، علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ، سید هادی موسوی نژاد، منتقد و تهیه کننده و مهدی شاه رضایی، منتقد و تهیه کننده میهمانان این جلسه بودند.
نمی توان انتظار داشت مخاطبان همه شبکه ها، مثل هم افزایش یابند
محمدزاده، مدیر رادیو ایران در این جلسه با طرح این سوال که آیا توقع مخاطب از رادیو با وجود تعدد شبکه های رادیویی برآورده شده است؟ اظهار داشت: وجود شبکه های گوناگون رادیویی یعنی تغییر برنامه سازی برای مخاطب و گنجاندن نگاه تخصصی به بدنه رادیو؛ به این جهت نمی توان انتظار داشت مخاطبان همه شبکه ها، مثل هم افزایش یابند.
وی ادامه داد: رادیو درگذشته دو کارکرد ویژه داشت یکی بخش موسیقی و دیگری اخبار که نسبت به تلویزیون بیشتر بود، اما امروزه رادیو به شکل تخصصی گسترش یافته و مخاطبان خاص خودرا دارد و کارکردهای هر شبکه با مخاطبانش سنجیده می شود.
مدیر رادیو ایران با اشاره به ضرورت نیازسنجی مخاطب برای شناسایی موضوعات موردعلاقه اش متذکر شد: رادیوهای تخصصی مانند سلامت، ورزش، قرآن، اقتصاد و... تکلیفشان با مخاطب روشن است؛ هم مخاطبان می دانند باید سراغ کدام موج بروند و هم برنامه سازان و تهیه کنندگان رادیویی می دانند باید روی موضوعات تخصصی تمرکز کنند تا برنامه های جذاب و موردپسند مخاطب را فراهم آورند.
وی ورود رسانه های نوظهور و نوین را سبب تغییر کارکرد در رسانه های سنتی، همچون رادیو دانست و اظهار داشت: رسانه های نوین در ابتدا سبب افت مخاطب در حوزه رادیو و حتی نشر کتاب شدند، اما رادیو با شناخت ابعاد و خاصیت های عصر ارتباطات، به بهترین نحو از ظرفیت های آن بهره برد.
هنوز نتوانسته ایم پوشش جاده ای را تامین کنیم
در ادامه این جلسه، حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به تنوع شبکه های رادیویی در دنیا اظهار داشت: در دسته بندی های امروز، ما علاوه بر رادیوهای عمومی و تخصصی با رادیوهای فوق تخصصی هم روبه روییم که می توانند نیاز مخاطبان خودرا برطرف کنند.
وی ادامه داد: بالطبع رادیو این توانمندی را دارد که جریان سازی و انبوهی از مخاطبان را جذب نماید. مخاطبان نیازهای خاص و عامی دارند؛ بنا بر این شبکه های تخصصی، عمومی و اختصاصی متنوعی ایجادشده تا بتوانند به هر نیازی پاسخ دهند. امروزه مخاطبان هر موضوعی را که نیاز داشته باشند یا به آن علاقمند باشند، به آسانی می توانند در رادیو پیگیری کنند.
مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به ماموریت رادیو اظهار داشت: معمولاً در دنیا دو کارکرد و ماموریت آموزش و اطلاع رسانی و سرگرمی را برای رادیو تعریف کرده اند. درواقع هنوز رادیو برای مخاطب کارکرد خبری اش را حفظ نموده و وجه آموزشی اش هم قابل درک است.
حبیبی ضرورت سیگنال رسانی یکسان (سنکرون سازی) در سراسر کشور را اقدامی لازم در راه افزایش مخاطب دانست و اظهار داشت: این در حالیست که ما هنوز نتوانسته ایم پوشش جاده ای را تامین نماییم و این یعنی مخاطب جاده ای ما از دریافت سیگنال پیوسته در جاده راضی نیست.
وی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی بوسیله رادیو اظهار داشت: الان شبکه های رادیویی در تقویت فرهنگ بومی و محلی، اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و کارآفرینی نقش عمده ای ایفا می کنند.
مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به نقش تسهیل کنندگی رادیو و جریان سازی در فضای فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت: رادیو در مباحث اجتماعی می تواند به شدت پیشرو و مؤثر باشد.
وی برای نمونه جا انداختن استفاده از کمربند ایمنی توسط رسانه را در چارچوب نظریه غرقابی قابل دفاع دانست و اظهار داشت: رادیو می تواند درکنش جمعی سهیم باشد و طرح نمونه های زیادی ازجمله بستن کمربند ایمنی و موضوعات سلامت محور به رادیو این قوت را داد تا در رفتار جمعی مؤثر باشد.

با مخاطب خاکستری روبه رو هستیم
مقصودی، مدیر رادیو جوان نیز از ضرورت توجه به مخاطب برای حصول مقصود فرهنگ سازی گفت و تاکید کرد: رادیو شنوندگان متعصب و هواداران پروپاقرصی دارد که برنامه های شبکه مورد علاقه شان را دنبال می کنند و با تحلیل شکل و محتوای هر برنامه، قسمتی از روند برنامه سازی را تعیین می کنند.
وی با اشاره به باشگاه هواداران رادیو جوان اظهار داشت: رادیو جوان به شدت مخاطب محور است و ذائقه مخاطب را پیگیری می کند؛ همانطور که مخاطبان ما را در باشگاه هواداران، ما را دنبال و برنامه ها را نقد می کنند.
مدیر رادیو جوان اشاره کرد: در حوزه فرهنگ سازی به سمت لایه های اجتماعی مخاطب رفته ایم و نیازهای نسل جوان امروز را بررسی نموده ایم.
مقصودی با اشاره به ارتباط میان رادیو و فضای مجازی اظهار داشت: وجود پادکست ها نخستین تجربه ارتباطی ما با فضای مجازی بود و پس ازآن حرکت به سمت دیجیتالی شدن همراه با تغییر شکل به ما کمک کرده تا مخاطب امروز را برای خود حفظ نماییم.
مدیر رادیو جوان اشاره کرد: ما با مخاطب خاکستری روبه روییم. شاید برخی موضوعات خیلی مورد علاقه مخاطب نباشد، اما هدف ما جذب حداکثری مخاطب است تا با رفع نیازهای حداقلی آنها کم کم آنها را به نگاه حداکثری نزدیک نماییم.
وی ادامه داد: رادیو با بهره بردن از کارکردهای تخصصی و تعامل درون گروهی به بازسازی و ترمیم خود می پردازد و خودرا با نیازهای جدید مخاطبان تطبیق می دهد.

سیاست هایی که به رادیو ابلاغ می شود روند ثابتی ندارد
در ادامه، نشست موسوی نژاد، منتقد و تهیه کننده رادیو اظهار داشت: یکی از اشکالات رادیو شکل تدوین سیاست های فرهنگی است؛ چونکه سیاست هایی که به رادیو ابلاغ می شود روند ثابتی ندارد و در طول زمان دستخوش تغییر می شود.
وی همکاران رادیو را افرادی صادق، بی توقع و باسواد دانست و اظهار داشت: اگر مقرر است موضوعاتی تدوین شود، حتما باید با نظر کارشناسی همراه باشد و به دوراز نهادهای تصمیم گیر بیرونی برنامه سازان بتوانند سیاست مناسبی را در تولید برنامه ها در پیش بگیرند.
وی آینده پژوهی در برنامه های رادیویی را موضوعی مغفول دانست و اظهار داشت: باید بدانیم که چه چیزی را به نسل امروز می گوییم و چه برنامه ای برای او تهیه می نماییم که به فرهنگ عمومی و اجتماعی تبدیل گردد.
موسوی نژاد افزود: هر بسته فرهنگی باید اقناع کننده باشد و قابلیت اجرا داشته باشد. پس باید برنامه سازی انتخاب گردد که سواد رسانه ای داشته باشد تا امکان فرهنگ سازی برایش فراهم گردد.
جای خالی گروه خانواده در شبکه های رادیویی
این منتقد رادیویی با اشاره بجای خالی گروه خانواده در شبکه های رادیویی متذکر شد: هسته مرکزی جامعه خانواده است و ما با نداشتن این گروه در شبکه های رادیویی نتوانستیم رسانه ای مؤثر برای زنان و دختران باشیم تا در زمان مناسب صدای آنها باشیم یا آنها را وارد کنش های اجتماعی نماییم.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به نمادهای ملی مانند پرچم، سرود ملی، اقلیم و زبان اظهار داشت: توجه به قهرمانان محلی و بزرگ کردن چهره های فرهنگی بومی و محلی می تواند مخاطب را صاحب غرور کند تا بیش از پیش به وطنش علاقمند شود. رسانه با احترام به همه زبان ها و گویش ها در کشور می تواند برای همه طیف از مخاطبان شنیدنی باشد و این نکته باید در راهبردهای کلان ما خودنمایی کند.

نمی توان مثل قبل برنامه ساخت و ادعا کرد که جوان امروزی من را می شنود
در ادامه نشست شاه رضایی، تهیه کننده رادیو جوان با تاکید بر توجه به فرهنگ رسانه ای در شبکه های رادیویی اظهار داشت: فرهنگ فقط معطوف به موسیقی و کتاب نیست، بلکه رد پای فرهنگ را باید در حوزه های اجتماعی، ورزشی و اقتصادی هم دنبال کرد.
وی ادامه داد: سؤال این است که در دو دهه گذشته چقدر خودمان را بافرهنگ جامعه هماهنگ کردیم و صدای مخاطب بودیم؟ مخاطب دهه ۷۰ و ۸۰ با مخاطب دهه ۶۰ فرق دارد. نمی توان به روال گذشته برنامه ساخت و ادعا کرد که جوان امروزی من را می شنود.
شاه رضایی اشاره کرد: برنامه ساز نباید منتظر دستورالعمل باشد؛ او خود تعیین کننده ذائقه مخاطب است؛ او خود صاحب فکر است و پویایی در تولید به او کمک می نماید که با زمان پیش برود و مخاطب هدف را از دست ندهد.
تهیه کننده «کافه رادیو» اظهار داشت: ۱۴ سال با زنده یاد مهران دوستی برنامه «کافه رادیو» را روی آنتن بردیم و در طول این مدت چهار بار شکل برنامه را تغییر دادیم؛ چون تغییرات جامعه ما را مجبور می کرد با مخاطب همراه باشیم و عقب نمانیم.
وی با اشاره به تحولات رسانه ای و تغییر شکل رسانه و دسترسی های متفاوت آن اظهار داشت: درزمانی که تولید محتوای برنامه و یا موسیقی آسان تر شده است. مخاطب با انبوهی از کارهای غیرمفید و عموما مضر، در کنار تعداد محدود محتواهای مفید در عرصه موسیقی روبرو می شود. اینجاست که کار رادیو سخت تر می شود.
شاه رضایی ارتقای سواد رسانه ای مخاطب را مهم دانست و اظهار داشت: ارتقای سواد با پاسداشت زبان فارسی و رعایت ادبیات فاخر و محتوای سالم میسر می شود. برنامه ساز رادیو باید با تسلط بر محتوای سالم آنرا در برنامه اش بگنجاند تا مخاطب سره را از ناسره تشخیص دهد و سواد رسانه ای اش ارتقا پیدا کند.
فرق رادیو با دیگر رسانه ها تکرار است
در ادامه محمد زاده در پاسخ به این پرسش که نقش رادیو ایران در فرهنگ سازی چیست؟ اظهار داشت: دانستن نیاز مخاطب امروزی و برمبنای آن برنامه ریزی کردن برای ما مهمست تا اثری که تولید می نماییم متناسب با جنس، سن و موقعیت زمانی و مکانی مخاطب بتواند مؤثر باشد وگرنه مخاطب موج رادیو را عوض می کند و از دست می رود.
وی ادامه داد: فرق رادیو با دیگر رسانه ها نظیر سینما، مداومت و تکرار است. وقتی جامعه هدف از محتوا استقبال کند، ما احساس فایده می نماییم و در راه بهره فکری و فرهنگی گام برمی داریم. این در حالیست که رادیو به سبب سرعت، مداومت، وسعت و گستردگی حوزه انتشارش می تواند با تکیه به فراوانی و گوناگونی محتوا، قسمتی از فرهنگ سازی را بر عهده بگیرد.
مدیر رادیو ایران با اشاره به اهمیت توجه به زبان فارسی در رسانه اظهار داشت: آنچه در گونه های متنوع برنامه سازی اهمیت دارد، بهره گیری از زبان فارسی برای بیان علمی و تخصصی دنیای مدرن است که رادیو ایران اهتمام ویژه برای پاسداشت آن دارد.
استفاده از دیگر کارکردهای رسانه در رادیو
مقصودی نیز در پاسخ به این پرسش که آیا رادیو جوان مقهور فرهنگ عامه می شود یا با نیم نگاهی به فرهنگ عامه تلاش دارد فرهنگ سازی مطلوب را پیگیری کند؟ اظهار داشت: آنچه در رادیو جوان اهمیت دارد، توجه به ذائقه ها و احترام به نیازهای جوانان است که با هدف جذب حداکثری سعی کردیم مباحث مختلف را در حوزه های نوین نیز بشنویم.
وی ادامه داد: رادیو می تواند بواسطه این تعامل به کارکردهای رسانه های دیگر نیز مجهز و با بهره گیری از رادیو نما وارد رسانه های تصویری شود. در کنار آن ما از حضور در فضای مجازی نیز غافل نبوده ایم.
مدیر رادیو جوان اشاره کرد: زبان رادیو جوان زبان عقلانیت است و خواسته ها و سلایق مخاطبانش در همین فضا پاسخ داده می شود.
نگاه تبیینی به موسیقی
حبیبی نیز در پاسخ به این پرسش که رادیو فرهنگ چه اقدامی برای پاسداشت فرهنگ کشور دارد؟ با اعلان اینکه مخاطب رادیو فرهنگ گروهی است که شاید از نیمه های شب تا بامداد شنونده این رادیو باشد، اظهار داشت: محور فلسفه در این شبکه پررنگ تر است و حتی برنامه «فکرانه» نیز با رویکرد فلسفه برای کودکان در این فضا روی آنتن می رود.
وی ادامه داد: با این وجود برنامه های این شبکه برای مخاطب عام و در همین حال نخبه تعریف شده است و اگر مخاطبی به شکل پیوسته ما را دنبال کند سبد محتوای فرهنگی اش خالی نخواهد ماند.
مدیر رادیو فرهنگ برای نمونه به بزرگداشت روز حافظ در رادیو فرهنگ اشاره نمود و اظهار داشت: ویژه برنامه امسال رادیو فرهنگ در دهه های اخیر بی نظیر بود. گفت و گو با بیش از ۲۰ حافظ شناس و ارتباط با کارشناسانی از کشورهای مختلف درباره حافظ سبد محتوای این شبکه را در این گرامیداشت پر کرد و این ویژه برنامه به مانند یک پایان نامه دانشگاهی قابل تأمل است.
حبیبی ماموریت رادیو را در حوزه موسیقی تبیینی دانست و اظهار داشت: قریب به دو دهه با برنامه «نیستان» در رادیو فرهنگ موسیقی را بررسی کردیم و جایگاه آنرا در فضای سنتی و عمیق به مخاطب نشان دادیم.

به هیچ وجه نباید در کلام مجری از زبان گونه استفاده شود
موسوی نژاد نیز با اشاره به اهمیت زبان معیار در رادیو در جریان فرهنگ سازی اظهار داشت: زبان معیار زبانی ساده، بدون تکلف و حشو و زوائد است که باید به درستی در رادیو به کار برود. مشکل ما در این است که چه در نگارش و چه در اجرا شنونده زبان گونه هستیم.
وی ادامه داد: شاید زبان گونه که متعلق به اصناف مختلف و طبقات اجتماعی است در نمایش رادیویی کاربرد داشته باشد، اما به هیچ وجه نباید در کلام مجری این زبان استفاده گردد.

رادیو رسانه راحتی است
شاهرضایی نیز در آخر استفاده از زبان فارسی در کنار موسیقی فاخر ایرانی را لازمه یک برنامه رادیویی موفق دانست و اظهار داشت: رادیو رسانه راحتی است و مردم با آن به خوبی انس گرفته اند. نتیجه این اعتماد و انس می تواند تأثیر زیادی در عرصه فرهنگ و آموزش بگذارد.
وی روند پویش ها را در رادیو مثبت دانست و اظهار داشت: مخاطب از پویش ها استقبال می کند و ما تجربه های خوبی در چالش نذر کتاب یا خوانش کتاب داشتیم که منجر به افزایش سرانه مطالعه شد. می توان این پویش ها را در حوزه های دیگر فرهنگ نظیر موسیقی نیز اجرا کرد.
منبع:

1399/07/23
13:22:13
5.0 / 5
120
تگهای خبر: آموزش , اثر , ایمنی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران
>