بی بدیل  - Bibadil
02 بهمن 1400   22 ژانویه 2022
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
گزارش بی بدیل دات كام از نشست وارونگی افكار عمومی

بحث شبکه های اجتماعی با بگیر و ببند حل نمی گردد

بحث شبکه های اجتماعی با بگیر و ببند حل نمی گردد بی بدیل دات کام: در نشست تخصصی «وارونگی افکار عمومی» علل بروز نتایج وارونگی افکار عمومی، زمینه های ایجاد این پدیده، عوامل مداخله گر در آن و استراتژی های مقابله با وارونگی افکار عمومی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از ایسنا، نشست تخصصی «وارونگی افکار عمومی» دوشنبه (۸ آذر ماه) با حضور سپهر خلجی - مدرس دانشگاه، سید نظام الدین موسوی - سخنگوی مجلس شورای اسلامی و اکبر نصراللهی - رییس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه انجام شد.
سپهر خلجی: دولت و نظام ها بدون توجه به افکار عمومی نمی توانند برنامه ریزی کنند
سپهر خلجی ـ مدرس دانشگاه و نگارنده کتاب وارونگی افکار عمومی ـ در نشست تخصصی دوشنبه های سوهانک که با موضوع «وارونگی افکار عمومی» عصر امروز دوشنبه (آذر ماه) در فضای مجازی برگزار شد، درباره ی تالیف این کتاب مواردی را اشاره و بیان کرد: یکی از موضوعات مهم برای نظام حکمرانی بحث افکار عمومی است. اساسا دولت و نظام ها بدون توجه به افکار عمومی نمی توانند برنامه ریزی کنند و یا اگر برنامه ریزی کنند به نظر می آید که خصوصاً در موضوعات مهم و راهبردی و راهبردی اگر توجه لازم را به موضوع مهم افکار عمومی نداشته باشند به احتمال زیاد آن طرح با شکست مواجه می شود. این مساله دغدغه جدی ام بود. کار پژوهشی را از دو سال پیش در رابطه با بررسی و طرح علمی موضوع پدید وارونگی افکار عمومی شروع کردیم. با قریب ۴۳ نفر از اساتید دانشگاه، فعالان حوزه رسانه، اعضای هیئات علمی در رشته های علوم ارتباطات، جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی به گفت و گو نشستیم و نهایتاً ماحصل تلاش هایی که صورت گرفت در قالب کتاب وارونگی افکار عمومی ارائه و به چاپ رسید.
وی افزود: موضوع وارونگی افکار عمومی به جهت پژوهش و طرح موضوع، موضوعی بدیع و جدیدی است. به نظر می آید محتوایی غیرتکراری و عمیق برای نظام و تحولات زندگی اجتماعی کاربردی است.
خلجی با اعتقاد بر این که امروزه با پیچیدگی سیال افکار عمومی مواجه هستیم، توضیح داد: مهار و مدیریت امواج سهمگین ناشی از افکار عمومی در مسائل مختلف اجتماعی به دغدغه ی دولت ها و نظام ها تبدیل گشته، از این زاویه به نظر می رسید که لازم است افکار عمومی را عمیق تر و از زاویه ی جدیدتری مورد بررسی قرار دهیم و مباحث در رابطه با آن، تاثیر و تاثر، زمینه ها، علل و نتایج آنرا بصورت مستمر مورد گفت و گو و در نشست های تخصصی مورد واکاوی قرار دهیم. چونکه می دانید افکار عمومی یکی از مهم ترین موضوعات بحث انگیز در علوم اجتماعی است. افکار عمومی، محتوای افکار عامه و صدای مردم عام است و حتی دستگاه هایی که کارکرد سیاسی ندارند، حتی کارکرد اقتصادی هم دارند ناگزیرند که حتی برای فعالیت اقتصادی به افکار عمومی توجه نمایند. از زوای ی مختلفی به افکار عمومی پرداخته شده اما وارونگی افکار عمومی موضوعی است که به نظر می رسید اساسا تا حالا مورد بحث قرار نگرفته بود و ضروری تشخیص دادیم روی این مساله ورود علمی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه در کتاب وارونگی افکار عمومی به معنایی از وارونگی افکار عمومی رسیدیم که تعریف جامعی از آنست، افزود: در وارونگی افکار عمومی این مسئله را بررسی می نماییم که چرا با ما اساسا با پدیده ای مواجه می شویم که به رغم تمام تلاش ها، برنامه ریزی ها، تدابیر و پاره ای از سیاست هایی که در موضوعات مختلف اتخاذ می شود، آن طور که می خواهیم افکار عمومی پاسخ لازم را به ما نمی دهند. به یک معنا در مقابل پیام های ارسالی، افکار عمومی گرفتار وارونگی می شود که به نظر می آید یک موضوع راهبردی است. وارونگی افکار عمومی به مفهوم عملکرد واکنشی افکار عمومی به گونه ای که مطابق پیش بینی ها نیست به لحاظ نظری تعریف شد. به لحاظ عملیاتی هم وارونگی افکار عمومی وضعیتی است که نحوه واکنش افکار عمومی در برخورد با پدیده های پیرامون تحت تاثیر ذهنیت ها و تجربه های عمومی مخاطبان، ناتوانی در اقناع افکار، ضعف عملکرد مدیران، تنزل سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی حاصل می شود. طبیعی است که دنیای سیال امروز باید با تاکید بر افکار عمومی اداره شود. بدون جلب نظر و رضایت آحاد جامعه اداره ی هیچ جامعه ای حدودا ممکن نیست. در این شرایط طبیعی است که دولتی که می خواهد بر افکار عمومی فائق بیاید باید بتواند مسیر فراروی خودرا به درستی بشناسد و تغییرات و دگرگونی های آنرا بصورت مستمر رصد و پایش کند.خلجی با اشاره به این که بحث وارونگی افکار عمومی از زوایای مختلفی مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است، توضیح داد: هم علل هم زمینه های ایجاد این پدیده، هم عوامل مداخله گر در آن و نهایتاً بروز نتایج وارونگی افکار عمومی را مورد بررسی قرار دادیم.
وی با اشاره به چکیده ای از کتاب وارونگی افکار عمومی، علل بروز وارونگی افکار عمومی را مسئله ای پیچیده و چندعاملی عنوان نمود که هر کدام از آنها به تنهایی یا توامان می توانند موجب بروز این پدیده شوند و از دست رفتن اعتماد را با اهمیت ترین زمینه برای بروز پدیده وارونگی افکار عمومی عنوان نمود.
او همین طور سلب اعتماد مخاطب نسبت به منبع ارسال پیام و زمینه های ارتباطی، ضعف ساختار رسانه های رسمی و عملکرد نظم اطلاع رسانی، فقدان رسانه استاندارد و حرفه ای، از دست رفتن مرجعی رسانه های اصلی، نداشتن نقشه راه در برخورد با پدیده های مختلف اجتماعی، بی اعتمادی مردم نسبت به رسانه و نظام اطلاع رسانی بعنوان مهم ترین علل بروز پدیده وارونگی افکار عمومی را از دیگر مواردی برشمرد که نقش داشته اند.
این مدرس دانشگاه همین طور در بعد مدیریتی، احساس عدم صداقت در بین مدیران، اختلال و تزلزل در اعتماد عمومی نسبت به کارگزاران و خلف وعده هایی که مدیران انجام می دهند، دوگانگی در حرف و عمل مسئولان، ضعف مربوط به مشکلات ناشی از خاصیت بوم رنگی پیام، ضعف ناشی از جریان پیام های جعلی و غیردقیق و ضعف عملکرد مدیران و سیاستگذاری های غلط در موضوعات مختلف را مواردی برشمرد که در ظهور پدیده وارونگی افکار عمومی نقش داشته اند.
به اعتقاد وی ظرفیت های فضای مجازی و اثراتی که بر افکار عمومی به وجود می آورد و همین طور قدرت و نقش رسانه های بیگانه و معاند هم می تواند یکی دیگر از بروز علت های پدیده وارونگی افکار عمومی تشخیص داده شود.
خلجی در ادامه در بحث عوامل مداخله گر در بروز پدیده وارونگی افکار عمومی با اشاره به نقش ساختار توضیح داد: احساس عدم تاثیرگذاری در تصمیمات ملی، دخالت ظرفیت های اقناعی در پروسه اثرگذاری پیام، نقش عواطف و احساسات، نقش سواد رسانه ای و نقش زمینه های اقتصادی و فرهنگی، عنصر شفافیت، زمینه های اجتماعی و تجربه های ذهنی از طرف مخاطبان می تواند بعنوان عوامل مداخله گر در بروز وارونگی افکار عمومی موثر باشد.
وی همین طور مواردی از جمله، نارضایتی اجتماعی به علت فقدان مسیرهای مناسب برای ابراز ناراحتی و انتقاد، بی صداقتی مدیران، خاصیت های مربوط به حافظه ی اجتماعی، عدم روایی و رسایی و صمیمیت در پیام ارسالی، تعدد منابع پیام و نقش انگاره های ذهنی جامعه را بعنوان زمینه های بروز وارونگی افکار عمومی برشمرد.
این مدرس دانشگاه درباره نتایج وارونگی افکار عمومی در ابعاد ارتباطی، اجتماعی، سیاسی، مدیریتی، ادراکی و امنیتی نیز به مواردی همچون اتخاذ رویکرد واکنشی از طرف افکار عمومی در مقابل وقایع و رویدادها، کاهش سرمایه اجتماعی و رفتار معکوس افکار عمومی بر خلاف انتظار تصمیم گیران، اختلال در قدرت تصمیم گیری در مقابله با مسائل مختلف اجتماعی، تنزل اعتماد اجتماعی، تضعیف جایگاه و اثر رسانه و از دست رفتن نفوذ و مرجعیت رسانه های رسمی و حاکم شدن فضای یأس و ناامیدی و از میان رفتن فرصت ها و جایگزینی تهدیدها اشاره نمود که در کتاب وارونگی افکار عمومی این موارد احصاء شده است.
خلجی در این جلسه در بخش پایانی سخنانش به موضوع استراتژی های مقابله با وارونگی افکار عمومی پرداخت و اظهار داشت: در بعد مدیریتی صداقت با مردم از طرف مدیران، شفافیت و رفع ابهام، ارتقاء کارایی و اثربخشی و اصلاح رفتارها، تضعیف زمینه های بروز رخدادها، از بعد ارتباطی ضرورت اقناع کنندگی تصمیمات، اطلاع رسانی به هنگام، عدم ارسال پیام های متناقض و متعارض، توجه به ابزارهای ارتباطی نوین و فناوری های جدید، تقویت مرجعیت رسانه و پر کردن شکاف بین رسانه و جامعه، در بعد دولتی ضرورت توجه به نقش مردم در اداره امورجامعه، اصلاح ضعف ها و از بین بردن شکاف اجتماعی، بحث قانون مداری، پاسخگویی مدیران و پرهیز از رفتارهای جانب دارانه در موضوعات بعنوان مهم ترین استراتژی در حوزه مقابله با وارونگی افکار عمومی در بعد حکومتی و دولتی عنوان شده است. همین طور در بعد اجتماعی، تقویت منزلت اجتماعی، احساس مشارکت در سرنوشت عمومی، ضرورت شناخت دقیق مختصات و نیازهای مخاطبان، استفاده از تجربه های گذشته و ضرورت اجماع سازی اجتماعی بعنوان مهم ترین استراتژی ها قرار گرفت.سیدنظام الدین موسوی: باید برای وارونگی افکار عمومی فکری کرد
به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از ایسنا، سیدنظام الدین موسوی ـ نماینده مجلس دیگر سخنران این جلسه تخصصی بود.
موسوی با اشاره به اینکه موضوع وارونگی افکار عمومی موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است، اظهار نمود: یکی از مشکلاتی که ما در زمینه های آکادمیک و دانشگاهی داریم این است که تحقیقات عموما ناظر به مسائل روز و مسائل کاربردی نیست. وارونگی افکار عمومی و بررسی آن مسئله ای نیست که فقط یک بحث تئوریک یا نظریه باشد. همین امروز جامعه ی ما با این پدیده و مسئله مواجه می باشد و باید برای آن فکری کرد.
وی افزود: افکار عمومی با اقناع ارتباط وثیق و مستقیمی دارد و اقناع همراه با رضایت است. اقناع فقط بحث عقلانی نیست که فقط بگوییم افکار عمومی اقناع می شود. مستند و عقلایی هست اما این اقناع باید قلبی هم باشد. نهایتِ هر پیامی اقناع است و در دل آن رضایتی وجود دارد. بدین سبب آن رضایت عامه ای که در مفاهیم دینی ما وجود دارد به صورتی همین افکار عمومی است. وقتی افکار عمومی نسبت به موضوعی رضایت دارد شما از نظر حاکمیتی می توانید کار را انجام دهید و اقدام کنید.
این نماینده مجلس با اشاره به موضوع وارونگی افکار عمومی تصریح کرد: امیدوار هستم کسانی که متولی این امور هستند و سیاست گذار و تصمیم ساز در رابطه با مسئله، فکری کنند. چون افکار عمومی ارتباط وثیقی با سرمایه اجتماعی دارد. برخی فکر می کنند این سرمایه اجتماعی که عنوان می شود یعنی سرمایه اجتماعی حاکمیت و نظام. قسمتی از این سرمایه اجتماعی مربوط به خود دولت کشور به مفهوم کلانش و در حقیقت به مفهوم نظام اجتماعی حاکم در آنست. ما امروز در دنیا در مسائل امور انسانی و علوم اجتماعی با مقوله ای به نام فروپاشی نظام اجتماعی روبه رو هستیم و دیگر مسئله حاکمیت و نظام سیاسی و اینها مطرح نیست، بلکه فروپاشی اجتماعی مساله است. گاهی افکار عمومی به سمتی می رود که آن وقت دیگر این تقابل، فقط تقابل افکار عمومی با حاکمیت و نظام سیاسی و دولت خاص نیست، بلکه گرفتار آنومی اجتماعی می شویم.
مدیرعامل اسبق خبرگزاری فارس، در ادامه درباره موضوع بحران آب عنوان کرد: درباره بحران آب که مساله ای سیاسی نیست، به علت این که اقناع صورت نگرفته، مسئله شده است. ناکارآمدی ای وجود داشته که تبدیل به عدم اقناع شده، عدم شفافیت و یک جاهایی تحریف پیام همه منجر به مسئله اجتماعی شده است. بین استانها اختلاف افتاده، بین قومیت ها اختلاف افتاده. رسانه های ما و تصمیم سازان ما نتوانستند افکار عمومی را به صورتی اقناع کنند، در چنین شرایطی فقط نظام سیاسی و حاکمیت سیاسی نیست که ضربه می خورد بلکه نظام اجتماعی، سازمان اجتماعی و سرمایه های اجتماعی ما هم گرفتار مشکل می شوند.
موسوی با تاکید بر نقش رسانه های رسمی در اقناع اجتماعی، اظهار نمود: امروزه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی چالش اساسی برای رسانه های رسمی ایجاد کرد که فقط مربوط به ما نیست در دنیا هم همین است. شبکه های اجتماعی سرعت انتقال پیام های متفاوت و متکثر را فراهم کردند و به صورتی مخاطب در مقابل پیام های متضاد و متفاوت قرار می گیرد. اینطور نیست که ما یک سویه جهت دهی نماییم. منتهی منابع رسمی رسمیت دارند و اگر نتوانند خودرا با شرایط روز وفق بدهند چه در زمینه تجهیزات، چه در زمینه زیرساخت و چه در زمینه پردازش و قالب خبر و چه در زمینه محتوای خبر خیلی عقب می مانیم. قبلا می گفتیم خارجی ها و بیرونی ها ما را از دریچه دوربین رسانه های غربی می بینند، الان در داخل کشور هم همین است. بحث ماهواره ها و شبکه های اجتماعی را با بگیر و ببند و فیلتر و توقیف نمی گردد حل و فصل کرد؛ چونکه هر روز با پدیده و پلت فرم جدیدی مواجهیم. نمی خواهم بگویم کنترل نکنیم یا ورود پیدا نکنیم، اینها را هم باید مدیریت کرد. اما مسئله اصلی بحث اثباتی و ایجابی ماجراست.


اکبر نصراللهی: مسئولان و رسانه های رسمی با اهمیت ترین مقصران وارونگی افکار عمومی هستند
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی اظهار داشت: رسانه های غربی با تمام توان در کوشش برای از بین بردن اعتماد مردم هستند و مسئولان و رسانه های رسمی با نداشتن پیوست رسانه ای و روایت اول مقصران اصلی تعرض رسانه های غیرمسئول، بی اعتمادی مردم و پدیده وارونگی افکار عمومی هستند.
دکتر نصراللهی در مجموعه نشست های دوشنبه های سوهانک با موضوع وارونگی افکار عمومی که با حضور دکتر سپهر خلجی و سید نظام موسوی سخنگوی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: آرایش رسانه ای، بازیگران، نوع و قواعد بازی تغییر کرده و تاکتیک های رسانه ها و نوع مدیریت افکار عمومی هم بسیار پیچیده و متکثر شده است و با پدیده های چندلایه، مستمر و متکثر سروکار داریم. هرکس در این حوزه بتواند افکار عمومی را زودتر و بهتر مدیریت و هدایت کند پیروز است.
وی با طرح این پرسش که وارونگی افکار عمومی خوب است یا بد؟ اضافه کرد: خوب و بد بودن وارونگی افکار عمومی به موضع و نسبت مخاطبان و کاربران با فرستندگان پیام وابسته است؛ بدین سبب وارونگی افکار عمومی ایرانیان هدف منتقدان و کنشگران رسانه ای و سیاسی معارض، منتقد و مخالف و در دستور کار آنها است اما برای رسانه های حاکم و همسو بسیار مضر و مخرب است و می تواند جلوی اجرای برنامه های کشور را بگیرد یا آنرا با تاخیر مواجه کند.
رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی بیان با تشریح علل وارونگی افکار عمومی تصریح کرد: با اهمیت ترین علت وارونگی افکار عمومی، تغییر در آرایش رسانه ای، پدیده ارتباط جمعی شخصی و خروج کنشگری از انحصار کنشگران رسمی و حاکمیتی است.
نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه های حرفه ای همین طور سواد رسانه ای ناکافی مسئولان، رسانه ها و روابط عمومی ها، تاخیر در اقدام و تعجیل در استارت، نداشتن پیوست رسانه ای و روایت اول، شکاف در دربانی، تعارض در گفتار و کردار و بی اعتمادی را از دیگر فاکتورهای مهم در وارونگی افکار عمومی است.
رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه با اشاره به موضوعات و بحران های چند سال اخیر و تلاش رسانه های غربی برای از بین بردن اعتماد مردم اظهار داشت: کشور در خیلی از مخاطرات و موضوعات راهبردی و مهم ملی همچون بازار ارز، بورس، سند جامع همکاریهای ایران و چین، ترور شهید فخری زاده، طرح صیانت، تنش های آبی با پدیده وارونگی افکار عمومی روبه رو شده است.
نصراللهی اظهار داشت: سند همکاریهای جامع ایران و چین که از پنج سال قبل مطرح بود در هفت فروردین ۱۴۰۰ سند امضا شده اما با وجود پنج سال فرصت به دلیل نداشتن پیوست رسانه ای و تاخیر در اطلاع رسانی افکار عمومی با سونامی هشتک هایی مثل فروش کیش ممنوع و ترکمنچای چینی روبرو شده است و هنوز هم این ابهامات رفع نشده است.
همین طور در موضوع ترور شهید فخری زاده که روز گذشته سالگرد این شهید عزیز بود، حادثه در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه صورت گرفت اما نخستین فیلم ها در ساعت ۲۲ و خبر با حدود دو ساعت تاخیر از صداوسیما و خبرگزاری ایرنا انتشار یافته است.
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی اظهار داشت: در موضوع قتل رومینا نیز، رسانه های رسمی خبر را با چهار روز تاخیر و طرح ابهامات مختلف در این مساله عاطفی در پنج خرداد ماه منتشر نموده اند؛ بدین سبب زمانی که مسئولان مانع اطلاع رسانی می شوند و رسانه های رسمی روایت اول ندارند، بروز پدیده وارونگی افکار عمومی امری بدیهی و گریزناپذیر است.
نصراللهی بیان کرد: مسئولان خصوصاً مسئولان رسانه ای و فرهنگی با اهمیت ترین مقصران وارونگی افکار عمومی هستند برای اینکه به علت باور نداشتن به نقش رسانه ها و فقدان یا سواد رسانه ای ناکافی در تمام موضوعات راهبردی و بحران ها کشور را با این معضل مواجه کرده اند.
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی اظهار داشت: تنزل سرمایه اجتماعی، شکست استراتژی بازدارندگی، فرصت سازی برای رسانه های رقیب و دشمن، شکست طرح های کلان و تغییر در اجرای آنان، از دست دادن مرجعیت رسانه ای، تنگ تر شدن محاصره تبلیغاتی، تسلط جریان تحریف و مخاطب گریزی نتایج وارونگی افکار عمومی است.
او سپس با طرح این سوال که چه باید کرد، اضافه کرد: یکی از با اهمیت ترین راهبردهای مقابله با پدیده وارونگی افکار عمومی، بازسازی در ساختارها قوانین، نیروی انسانی، محتوا و رویکردها است؛ راهبرد بازسازی بر خلاف اظهارات برخی ار رسانه ها، فردی نیست بلکه باید در تعامل با دستگاهها و بخش های دیگر صورت گیرد.
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی تصریح کرد: روایت اول و پیش دستی، واقع نمایی و بازدارندگی از دیگر راهبردهای مهم مقابله با پدیده وارونگی اطلاعات است؛ اگر اخبار مورد نیاز مردم بموقع و درست و صادقانه اطلاع رسانی شود مخاطبا ن در قبال پیام دریافتی واکنش منفی و معکوس نخواهند داشت و جلوی تعرض رسانه های غیرمسئول و غربی به افکار گرفته می شود.
نصراللهی استفاده بموقع و حداکثری از ظرفیت همه رسانه ها خصوصاً شبکه های اجتماعی را باتوجه به سهم و وزن شان در سبد مصرف رسانه ای مردم از دیگر راهکارهای مقابله با وارونگی افکار عمومی اعلام نمود و اظهار داشت: تعلل و تردید در این که شبکه های اجتماعی را بپذیریم یا نپذیریم، عامل بسیار مهمی در وارونگی افکار عمومی بوده است.
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی در آخر با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد محاصره تبلیغاتی، جریان تحریف، افزایش تحرکات تبلیغاتی دشمن و ضروت جهاد تبیین اظهار داشت: تحرکات تبلیغاتی دشمن و تلاش آنها برای اثرگذاری بر افکار عمومی غیرطبیعی نیست؛ آنچه غیرطبیعی است ندانستن و اقدام جدی نکردن برای خروج از محاصره تبلیغاتی و تحقق راهبرد بازدارندگی است؛ بنابرین آگاه شدن و آگاه کردن برای مدیریت درست افکار عمومی لازم است.
بر طبق این گزارش، در نشست های تخصصی دوشنبه های سوهانک که به همت دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطا ت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و با حضور دانشجویان، استادان و پژوهشگران برگزار می شود، هر هفته یکی از موضوعات مهم روز بررسی و نقد و راه حل ارائه می شود.
منبع:

1400/09/09
11:36:11
5.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،  بی بدیل دات ایران
>