بی بدیل  - Bibadil
21 مرداد 1401   12 آگوست 2022
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
در نشست حیوان مطرح شد؛

حیوانات آزادتر از انسان از مرزها تردد می کنند

حیوانات آزادتر از انسان از مرزها تردد می کنند بی بدیل دات کام: چهاردهمین نشست پاتوق فیلم کوتاه با اکران و نقد فیلم حیوان به کارگردانی برادران ارک اجرا شد.


به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، چهاردهمین نشست پاتوق فیلم کوتاه با عنوان یکشنبه های کوتاه با اکران و نقد فیلم کوتاه «حیوان» به کارگردانی برادران ارک روز یکشنبه پنجم تیر ماه، با حضور سیدمهدی ناظمی و حسن وارسته منتقد و کارشناس سینما در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح اجرا شد.
در این جلسه حسن وارسته کارشناس سینما اظهار داشت: این اثر کوتاه دارای روایتی سه پرده است با وجود این که عموم سینماگران موافق روایت سه پرده این فیلم نیستند اما ما مشاهده می نماییم که کارگردان توانسته به خوبی از عهده این کار بربیاید، نام فیلم بسیار هوشمندانه انتخاب شده است و تنها به بُعد ظاهری «حیوان» اشاره نمی کند و بعد فلسفی را هم به خود می گیرد. این فیلم به مفهوم واقعی سینما و جهان شمول است و هرکجای دنیا اکران شود همین پیامی را که ما دریافت کرده ایم خواهد داشت و چون مضمون فیلم جهانی است هیچ گاه کهنه نمی گردد.
این منتقد و نویسنده سینما همین طور با اشاره به موضوع و محتوای درونی فیلم نیز اظهار داشت: فیلم نشان میدهد اگر بخواهید از مرز فیزیکی و یا فلسفی عبور کنید شاید این تصمیم به قیمت جان آدم تمام شود و بسیار خرسندم فیلمی را تماشا کردم که مرا به فکر فرو می برد.
در ادامه نشست سید مهدی ناظمی نیز درباره فیلم «حیوان» و کشمکش های خودآگاهانه و ناخودآگاهانه این اثر اظهار نمود: در فیلم کشمکش یک فرد را بین ناخودآگاه و خودآگاه خود شاهد می باشیم که وجه ناخودآگاه آن قدرت بیشتری دارد که بیان کننده این است که به او می گوید یک حیوان است و همین افکار ناخودآگاه موجب می شود در بعضی زمان ها به چالش هایی ورود کند و با خود بگوید من چقدر حیوان هستم؟ و این ناخودآگاه به او نشان میدهد که مسیری را طی کرده تا به خوی حیوانی برسد که اوج این مساله شکار شدن او توسط شکارچی است.
این منتقد و کارشناس سینما افزود: به نظر من کار بیشتر به بُعد سیاسی توجه دارد مانند مساله مهاجرت و سختی های آن تا فلسفه برای اینکه آنچنان که باید در این فیلم جزییات تغییر انسان مشاهده نمی گردد. به نظرم فیلم کوتاه باید با دید حرفه ای ساخته شود نه با هزینه حرفه ای.
در ادامه بهرام ارک کارگردان فیلم نیز درباره نحوه شکل گیری و تولید فیلم اظهار داشت: من و برادرم بهمن حدود ۵ سال پیش تصمیم گرفتیم که در مدرسه ملی سینما حضور داشته باشیم. در ابتدا با ورود ما مخالفت شد اما همان جا یک حیوانی را دیدیم که بدون مشکل به مدرسه تردد می کند و این چنین بود که تصمیم گرفتیم فیلم «حیوان» را بسازیم. بدین صورت که انسان ها نمی توانند تردد کنند و از مرزها رد شوند اما حیوانات آزاد هستند؛ اما در زمان ساخت فیلم ایده اصلی این بود که در آخر انسان ازطریق یک پلنگ شکار شود که به خاطر برخی مسائل فنی این امر محقق نشد و توسط شکارچی شکار شد که اتفاقاً خیلی اختتام بهتری را شاهد بودیم.
چهاردهمین نشست تخصصی پاتوق فیلم کوتاه با عنوان یکشنبه های کوتاه با پرسش و پاسخ حضار با کارگردان و منتقدان به انتها رسید.
این نشست هر هفته روزهای یکشنبه با اکران و نقد یک اثر کوتاه با حضور کارگردان و منتقدان سینما به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه برگزار می گردد و ورود برای عمومی نیز آزاد است.


منبع:

1401/04/06
12:11:12
5.0 / 5
135
تگهای خبر: اثر , سینما , فرهنگی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ، 
>