بی بدیل  - Bibadil
10 آذر 1401   1 دسامبر 2022
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
مهدی متوسلی با بی بدیل دات كام مطرح كرد؛

راز ماندگاری خورشید کاروان چه بود؟

راز ماندگاری خورشید کاروان چه بود؟ به گزارش بی بدیل دات کام، نویسنده و تهیه کننده نمایش خورشید کاروان اعتقاد دارد راز ماندگاری این اثر اینست که همیشه در اوج اجرا شده است.مهدی متوسلی نویسنده نمایش «خورشید کاروان» و سرپرست گروه فرهنگی و هنری «فدک» که اخیرا برای سی و یکمین سال متوالی روی صحنه رفت، در رابطه با شرایط اجرای این نمایش امسال به خبرنگار مهر اظهار داشت: حقیقت اینست که در ۳۱ سالی که نمایش «خورشید کاروان» روی صحنه رفته است شرایط بدون اضطراب و استرس نداشتیم و این روند اتفاق همیشگی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: معتقدم که مفهوم تئاتر با مبحث اضطراب و استرس همراه می باشد چونکه پارامترهای زیادی باید برای اجرای یک تئاتر مهیا باشند. در این کلیت، شرایط تئاتر در کشور ما به علت کمبود سالن های نمایش، مشغله مختلف هنرمندان و عوامل و کمبود امکانات وضعیت اضطراب و استرس را برای گروه و عوامل آن دوچندان می کند.
متوسلی با اشاره به اینکه این استرس با ما همزاد بوده است، اضافه کرد: سالهای زیادی بعد از آخر «خورشید کاروان» کارمان به بیمارستان کشیده است.
تهیه کننده «خورشید کاروان» اظهار نمود: حقیقت امر اینست که سال جاری از اجرای «خورشید کاروان» برای سی و یکمین سال ناامید شده بودیم و ذهنیت مان این بود که امکان اجرای این نمایش فراهم نمی گردد. جلسه ای خدمت معاون هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد داشتیم و طی صحبت هایی که شد دیدم آنها جلوتر از من فکر می کنند که «خورشید کاروان» اجرا خواهد شد. ولی من زیاد این مورد را جدی نگرفتم. دوستان تلاش کردند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تاکید مضاعفی داشتند که پس از ۳۰ سال، وقفه ای در اجرای «خورشید کاروان» ایجاد نشود و نمایش برای سی و یکمین سال روی صحنه برود.
وی در رابطه با انتخاب سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برای اجرای «خورشید کاروان» توضیح داد: کارهای اداری سریع انجام شد و صورت جلسه برای اجرای نمایش در تالار وحدت تنظیم شد ولی مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی به ما اعلام نمودند که تالار وحدت امکان پشتیابی از اجرای «خورشید کاروان» را ندارد که علل شان برای من مقبول نبود ولی مجبور بودیم تسلیم این ماجرا باشیم. مبحث به معاونت هنری و اداره کل هنرهای نمایشی منتقل شد و معاونت هنری نظرش بر این شد که پشتیبانی معاونت و اداره کل برای هر سالن دیگری که بخواهیم وجود خواهد داشت. با عنایت به سابقه همکاری ما با آقای بی آزاد که پیش از این در برج میلاد تجربه اجرای «خورشید کاروان» را داشتیم و هم اکنون در نمایشگاه بین المللی حضور دارند، مبحث مطرح و مورد قبول ایشان قرار گرفت و همکاهنگی های لازم برای اجرای «خورشید کاروان» انجام شد.
متوسلی تاکید کرد: اجرای اخیر «خورشید کاروان» در حوزه اجرا یکی از موفق ترین اجراهای ما طی ۳۱ سال قبل بود ولی در حوزه تماشاگر توقع ما برآورده نشد که البته با عنایت به شرایطی که در سطح شهر تهران وجود داشت، حضور مخاطبانی که برای دیدن نمایش به سالن آمدند، قابل تقدیر بود.
نویسنده نمایش «خورشید کاروان» در رابطه با اجرای این نمایش برای سی و یکمین سال پیاپی، خاطرنشان کرد: بارها و بارها دیده ام که جوانان عنوان می کنند قصد تولی تئاتری را دارند که سال ها اجرا شود، شاید مسؤلان جوانان را گمراه می کنند که تئاتری بسازند که سالهای متمادی بتوان آنرا اجرا کرد. ما در نخستین اجرای «خورشید کاروان» برنامه ای برای سال دوم نداشتیم و هر سال که نمایش را اجرا کردیم، با عنایت به شرایط مختلفی که فراهم می شد، تلاش مان بر این بود که به بهترین شکل ممکن چه در ایران و چه در خارج از ایران اثر را روی صحنه ببریم.
وی در انتهای سخنان خود تاکید کرد: راز ماندگاری «خورشید کاروان» اینست که در اوج اجرا شده است، نه این که در اوج برای آن برنامه ریزی و تصمیم گیری شود.


منبع:

1401/07/09
07:27:17
5.0 / 5
75
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،