بی بدیل  - Bibadil
11 بهمن 1401   31 ژانویه 2023
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
گفت وگوی بی بدیل دات كام با علیرضا علیفر

گزارشگر بازی ایران آمریکا چه بگوید؟

گزارشگر بازی ایران آمریکا چه بگوید؟ به گزارش بی بدیل دات کام، علیرضا علیفر در رابطه با ی مختصات لازم برای گزارش صحیح دیدار حساس ایران ـ آمریکا، بیشتر از همه به پرهیز از اغراق در گزارش معتقد می باشد.


علیرضا علیفر که بیشتر بعنوان گزارشگر فوتبال های خارجی شناخته می شود، این روزها هم در رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بعنوان گزارشگر انتخاب شده از جانب صداوسیما حضور دارد.
این گزارشگر قدیمی در گفت وگویی با ایسنا در رابطه با ی مختصات دیدار ایران ـ آمریکا، در پاسخ به این که گزارش این دیدار از چه خصوصیت هایی باید برخوردار باشد؟ اظهار می کند: ورزش پاک و بی آلایش است و آنرا باید با مقوله های دیگر جدا کرد. ما در مسابقات ورزشی با آمریکا مشکلی نداریم و به لحاظ سیاسی هم عقیده نیستیم. به این لحاظ بازی امروز با دیگر رقابت های ایران فرقی ندارد و گزارشش هم نباید فرقی داشته باشد.
در گزارش نباید اغراق کرد
به عقیده علیفر در گزارش نباید اغراق کرد. وی در این حوزه می گوید: در هر زمینه گزارشگر انتخابی باید نرمال باشد. اگر اغراق کند، مردم باهوش اند، رسانه ها کارآمد هستند و همه چیز را می فهمند. من اگر گزارشگرِ بازی ایران ـ آمریکا بودم، خیلی عادی گزارش می کردم.
او ادامه می دهد: مختصات خاصی برای بازی ایران و آمریکا پیشنهاد نمی کنم اما گزارشگر اگر حساسیت ایجاد نماید، اشتباه است. ما دوست داریم تیممان ببرد اما نباید با احساسات مخاطبی که درحال تماشای بازی است، بازی کرد. گزارشگر باید نشان دهد ایرانی است، تعصب دارد که تیمش ببرد اما نیازی به اغراق نیست.
در این زمینه بخوانید:
پیمان یوسفی چرا در انتها گزارش فوتبال ایران اشک ریخت؟
جواد خیابانی: این وصله ها به من نمی چسبد!
محمدرضا احمدی: سخت ترین بازی عمرم را گزارش کردم
واکنش به حضور گزارشگران جدید در صداوسیما
او در رابطه با ی حضور گزارشگران جدید در صداوسیما هم اظهار نمود: در هر حوزه ای و در هر شغلی نیروهای جوان باید بیایند و تجربه کسب کنند؛ چونکه به هر حال در تلویزیون که مخاطب میلیونی دارد و حساس است، به جز این که آزمون و خطا صورت گیرد، چاره دیگری نیست. باید نیروهای تازه بیایند و کار کنند، البته بایستی تمرین کنند که کردند. استعداد داشته باشند که برخی دارند و برخی هم کمتر دارند. اما تا نیایند و کار نکنند و اشتباه نکنند و آزمون و خطا نداشته باشند، ورزیده نمی شوند. باید کار کنند روی آنتن باشند و دیدارهای مهم را هم گزارش کنند تا کم کم باتجربه شوند.
ما ۵ نفر بودیم و حالا ۳ نفر شدیم!
علیفر در رابطه با ی فعالیت گزارشگران قدیمی و جوان در صداوسیما که چینش آنها در گزارش ها شاید کمی غیرمتعادل به نظر برسد، اظهار می کند: حدود ۲۰ سال گزارشگر جذب صداوسیما نشد؛ یعنی ما پنج نفر بودیم که دو نفر منها شدند. آقای میرزایی که رفتند و آقای فردوسی پور هم هم اکنون با صداوسیما همکاری نمی کنند و ایشان فقط در برنامه «فوتبال ۱۲۰» شبکه ورزش تهیه کننده هستند. ما حالا سه نفر شدیم؛ من، آقای خیابانی و آقای یوسفی. از نسل قدیم گزارشگران فقط ما مانده ایم. ازاین رو این که در این ۲۰ سال این اتفاق صورت نگرفته بود (جذب نیروهای جوان) اشتباه بوده؛ باید کم کم تعداد محدودی گزارشگر جذب و طی ۱۰ سال تجربه کسب می کردند و حالا به مرحله ی تکامل رسیده بودند. این اقدام که حالا انجام شده کار درستی است.
ورود و ماندن در تلویزیون کار دشواری است
این گزارشگر قدیمی که ۲۷ سال است در صداوسیما گزارش می کند، در رابطه با ی گزارشگری در ادوار مختلف و این که چرا تابحال دیدارهای مهم تیم ملی ایران را گزارش نکرده است؟ اظهار می کند: من ۲۷ سال است در صداوسیما گزارشگر هستم و ۲۷ سال است در شبکه سه سیما ماندگار شده ام. در تلویزیونِ ما ماندگار شدن خیلی مشکل است؛ چونکه نسبت به اغلب تلویزیون های دیگر کشورها ضوابط بیشتری دارد؛ البته نه تنها در حوزه گزارش و اجرا بلکه در همه حوزه ها شامل خوانندگی، بازیگری و... حساسیت بسیار است و افرادی که به آنتن تلویزیون می رسند از فیلترهای زیادی باید عبور کنند؛ ازاین رو آمدن، کار مشکلی است و ماندن هم سخت تر. شما اگر چهره های مختلف را در چند سال قبل در صداوسیما تفحص کنید می بینید اغلب چندسالی بودند و بعد ناپدید شدند.
کمیت در گزارش نقشی ندارد، کیفیت مهم است
علیفر در ادامه خاطرنشان می کند: برای من گزارش بازی ها با هم فرقی نمی کند و این به تصمیم مدیران بستگی دارد که هر چه باشد آنرا اجرا می کنم. به نظرم کم و زیاد گزارش اصلا در میان مردم و رسانه ها مطرح نیست، خوب بودن گزارش است که اهمیت دارد. آن تماشاگری که تلویزیون تماشا می کند و بعنوان مثال به شنیدن صدای علیفر چه واکنشی نشان می دهد، مهم می باشد. در واقع کمیت نقشی ندارد و کیفیت مهم می باشد.
علیفر در انتها ضمن آرزوی موفقیت برای تیم ملی ایران، چنین بیان می کند: تیم ما با مساوی هم به مرحله بعد می رود. ولز هم عددی نیست که صعود کند و بازی آخرش با انگلستان بازی سختی خواهد بود.
به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از ایسنا، دیدار فوتبال بین تیم های ایران و امریکا سه شنبه، هشتم آذر ماه از ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران برگزار می گردد و گزارش این دیدار را در شبکه سه جواد خیابانی عهده دار است. تیم فوتبال کشورمان در صورت برد و همینطور مساوی مقابل امریکا از شانس صعود به مرحله بعدی جام جهانی برخوردار می باشد.
منبع:

1401/09/09
09:59:56
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،