بی بدیل  - Bibadil
03 فروردین 1402   23 مارس 2023
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
توضیحاتی درباره فصل جدید برنامه جان وطن

اینها مسیر هنر را برای انقلاب انتخاب کردند

اینها مسیر هنر را برای انقلاب انتخاب کردند بی بدیل دات کام: برنامه «جان وطن» در تازه ترین فصل خود با موضوع دهه فجر روی آنتن خواهد رفت. این برنامه ترکیبی در هر قسمت میزبان افرادی است که اتفاقی را در دوران انقلاب تجربه کرده اند؛ افرادی نظیر پزشک، دانشجو و حتی هنرمندانی که مسیر هنر را برای مبارزه انتخاب کردند.


به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از ایسنا، فصل دوم برنامه ترکیبی «جان وطن»، تازه ترین محصول مرکز مستند سوره، به کارگردانی علی فراهانی صدر، سردبیری جاوید مختاری و تهیه کنندگی مهدی مستوفی در ۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه ای برای پخش درایام دهه ی فجر درحال تولید است.
این برنامه در فصل دوم به سراغ قصه های ناگفته و برآمده از مردم درباره ی حوادث و مبارزات منتهی به انقلاب اسلامی رفته است. این برنامه ترکیبی در هر قسمت میزبان کسانی است که اتفاقی را در دوران انقلاب تجربه کرده اند؛ این افراد از قشرهای مختلف نظیر پزشک، دانشجو و حتی هنرمندانی هستند که مسیر هنر را برای مبارزه انتخاب کردند.
امیر مهریزدان ـ مدیر مرکز مستند سوره ـ با اشاره به این که فصل دوم برنامه ترکیبی «جان وطن» به تهیه کنندگی مهدی مستوفی و کارگردانی علی فراهانی صدر در ایام پایانی تصویربرداری قرار دارد، درباره ی ساخت سری جدید این برنامه توضیح داد: ما از روز اولی که برای ساخت «جان وطن» برنامه ریزی کردیم، نظرمان بر این بود که برای مناسبت ها برندی را ثبت نماییم و نوع روایت هایمان هم با نوع روایت تحلیلی که در صداوسیما باب است، متفاوت باشد. بنا بر این به الگویی رسیدیم که اولا کار مبتنی بر تحلیل و چند میهمان بودن نباشد، تک راوی داشته و جنس برنامه، قصه گو باشد. پس پس از پخش این برنامه در هفته دفاع مقدس برای نخستین بار، دهه فجر را برای پخش فصل دوم آن برگزیدیم.
وی بر این باور است که «جان وطن» مقرر است بِرندی برای قصه گویی مردمی باشد و دراین زمینه توضیح داد: بدنبال این هستیم که به سراغ مقام و جایگاه رسمی نرویم و روی روایت های ناگفته مردمی متمرکز شویم که طبیعتا نگاه ما به حوادث تاریخ معاصر است. اگر بتوانیم اینطور برای برنامه برندسازی نماییم، با تأکید بر فضای قصه گویی و مردمی بودن تحولی ایجاد می شود، که فقط مناسبتی نباشد.
مدیر مرکز مستند سوره درباره ی بازخوردهای فصل اول «جان وطن» بیان کرد: زمانی که این برنامه ترکیبی را برای افراد صاحب نظر به نمایش گذاشتیم، بیشتر مخاطبان کار را پسندیدند اما متاسفانه نتوانستیم بازخوردهای مردمی را دریافت کنیم؛ چونکه پخش «جان وطن» مصادف با فتنه ۱۴۰۱ شد و این مساله روی بازخورد نگرفتن موثر بود. در حقیقت با وجود برنامه ریزی ها و تولید متریال تبلیغاتی ناگهان با فیلترینگ فضای مجازی و برهم ریختن کنداکتور شبکه پخش کننده به سبب پوشش آشوب های به وجود آمده و حضور مردم در صحنه برای دفاع از انقلاب اسلامی مواجه شدیم و آن انتظاری که داشتیم محقق نشد.


مهریزدان درباره ی موضوع فصل دوم «جان وطن» عنوان کرد: در فصل دوم برمبنای مشورتی که با مدیران داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که درباره ی انقلاب اسلامی بحث نماییم و بهتر آنست که درباره ی تاثیر انقلاب ایران روی سایر کشورها هم برنامه هایی را در قالب «جان وطن» تولید نماییم. خوشبختانه در زمان کم توانستیم با سه غیرایرانی از کشورهای فلسطین، لبنان و عراق ارتباط بگیریم و درباره ی تاثیر انقلاب و نگاهشان به آن صحبت نماییم.
وی درباره ی فرم برنامه و رفت وبرگشت هایی که از استودیو به محلهای بازسازی شده اتفاق می افتد، اظهار داشت: با تیم تولید به این نقطه رسیدیم که اگر کار بخواهد در استودیو متمرکز باشد باتوجه به فضای گفتگومحور ممکنست حوصله مخاطب سر برود و جذابیت داستانی تحت تاثیر فضای کم تنوع این برنامه قرار بگیرد. پس رفت وبرگشت هایی از استودیو به بیرون اتفاق می افتد که به سرحال و جذاب بودن روایت کمک می نماید.
مهریزدان افزود: در حقیقت تلاش ما بر این بود که جاهایی که کار ممکنست کسل کننده باشد با وصل ماجرا به بیرون از استودیو و فضایی که راوی داستانش را در آن فضا نقل می کند، این مشکل را حل و به اصطلاح به سرحال شدن روایت کمک نماییم.
مدیر مرکز مستند سوره با اعلان اینکه این مرکز چند رویکرد جدی و مهم در ساخت برنامه های تلویزیونی دارد، مطرح کرد: اولا برنامه به لحاظ اجرائی باید به دور از زرق و برق باشد، ثانیا شبیه برنامه های دیگری که تولید شده و می شوند، نباشد و نقطه هدفی را بزند که در فضای ماموریت حوزه هنری و سازمان سینمایی سوره تعریف می شود.
مهریزدان در آخر اظهار داشت: با جمیع این سه نکته اهتمام مان بر این بوده است که به سراغ ساخت برنامه هایی که متناسب با این سه هدف است، برویم. همین طور تلاش داریم به لحاظ پخش و تامین مالی با خود شبکه های سیما مراوده داشته باشیم که در این برنامه صحبت اولیه با مدیر محترم یکی از شبکه ها شد که به زودی نام آن اعلام می شود.1401/11/09
12:17:28
5.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،