بی بدیل  - Bibadil
02 مهر 1402   24 سپتامبر 2023
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
گزارش بی بدیل دات كام؛

حوزه هنری در گیلان صاحب سینما شد

حوزه هنری در گیلان صاحب سینما شد بی بدیل دات کام: حوزه هنری با خرید سینما سپیدرود رشت گیلان را به عنوان بیست و سومین استان دارای سینما به فهرست خود اضافه کرد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- سیده سمیه رعد: بناهای فرهنگی و همچون سینماها یکی از نیازهای اساسی زندگی امروزه است. برای ساختن پایه های فرهنگی و یا انتقال مفاهیم فرهنگی نیاز به ابزارهایی است که سینما یکی از این ابزارها است.
رشد و تقویت سینما، ضرورت گسترش زیرساخت های سینمایی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، به شکلی که کارشناسان و متخصصان، نامناسب بودن فضای فیزیکی سینما یکی ازعلت های مهم رویگردانی مردم از سینما دانسته اند. حوزه هنری نیز به عنوان یکی از نهادهای انقلابی تلاش نموده در سالهای اخیر علاوه بر ورود به حوزه فیلمسازی خصوصاً میدان دادن به جوانان در حوزه گسترش زیرساخت، ساخت و احیای سالن های سینمایی نقش آفرین باشد.
استان گیلان که همیشه در زمینه هنر خصوصاً هنر هفتم حرف های زیادی برای گفتن داشته و برگزاری همزمانی جشنواره فیلم فجر طی چند دوره گذشته نشان داده که مردم هنر دوست به خصوص جوانان آن تشنه اجرای برنامه های هنری در زمینه سینما هستند همیشه ایام از نبود زیرساخت های مناسب سینمایی رنج برده است. پراکندگی سالن های سینمایی حوزه هنری تا آخر سال گذشته شامل ۲۲ استان بود حال با خرید سینما سپیدرود رشت، گیلان نیز به این فهرست افزوده شد.
سینما سپیدرود که قبل از این با نام مایاک و بعدها سهیلا در شهر رشت شناخته می شد، دارای دو سالن نمایش فیلم با گنجایش ۸۰۰ صندلی بود که در سالهای آغازین دهه هشتاد مورد بازسازی قرار گرفت و بعد از بازسازی در سال ۸۳ به دو سالن مجهز با ظرفیت ۳۹۰ صندلی تبدیل و با نمایش فیلم «ماهی ها عاشق می شوند» بار دیگر کار خودرا از سر گرفت و هم اکنون فعال است.
سازمان سینمایی حوزه هنری بعد از خریداری این سینما به زودی بار دیگر آنرا توسط مؤسسه بهمن سبز مورد بازسازی و مرمت قرار داده و به امکانات روز پخش فیلم مجهز خواهدنمود.

توزیع غیرعادلانه سالن های سینما در استان ها
رئیس حوزه هنری گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه طی سالهای اخیر توجه ویژه ای به گسترش سالن های سینما داشته ایم، اظهار نمود: یکی از اشکالات سینمای ایران، توزیع نامتوازن، نامتعادل و غیرعادلانه است بطوریکه بیش از ۵۰ درصد فروش سینمای کشور در شهر تهران رقم می خورد و با وجود افزوده شدن به تعداد سالن های سینما، این عدم توازن وجود دارد.
سید رسول منفرد با اشاره به این که مخاطب شهرستان دسترسی کمتری به سینما دارد و سرانه صندلی سینما در شهرستان ها پایین تر از تهران است، افزود: این عدم دسترسی باعث شده که فیلم هایی با موضوع روستا کمتر ساخته شود چون مخاطب این قشر دسترسی کمتری به سینما دارد و اگر فیلمی هم در این عرصه ساخته شود مخاطب آن امکان دسترسی به فیلم را نخواهد داشت.
فعال کردن سینماهای راکد در اولویت است
وی با اعلان اینکه حوزه هنری در تلاش است که امکان ساخت سینما در استانها را گسترش دهد، بیان کرد: سینماهای غیرفعال و راکد در اولویت حوزه هنری برای در دسترس قرار گرفتن عموم است و سپس راه اندازی سینماهای جدید در دستور کار قرار می گیرد.
منفرد با اشاره به این که حوزه هنری گیلان قبل از این سینمای فعال نداشت، اضافه کرد: سینمای سیاهکل در برف سال ۸۳ لطمه دیده بود توسط حوزه هنری خریداری شد اما پروژه ای نیمه تمام است و روند تکمیل آن نیز کند است.
رئیس حوزه هنری گیلان افزود: سینما سپیدرود رشت فعال بوده و موقعیت مکانی خوبی نیز دارد که در دوران کرونا تعطیل شده بود و اخیراً توسط حوزه هنری خریداری شده تا فعالیت خودرا شروع کند و در دسترس علاقمندان و مخاطبان قرار گیرد.

اکران فیلم در کنار اجرای برنامه های فرهنگی و هنری
وی اشاره کرد: سینما سپیدرود رشت نیازمند اصلاح و تعمیرات است و باید به روز رسانی شود اما این تعمیرات جزئی بوده و اساسی نیست و تغییرات جدید سبب ایجاد شرایط بهتری در این سینما می شود.
منفرد با اعلان اینکه سینما سپیدرود رشت از این پس علاوه بر اکران فیلم به کارهای فرهنگی هم می پردازد، اشاره کرد: مردم و مخاطبان می توانند علاوه بر تماشای فیلم از برنامه های فرهنگی و هنری نیز بهره مند شود.
در حال حاضر حوزه هنری به عنوان یکی از متولیان ساخت و ساز سالن های سینمایی از شروع تابستان تا اختتام فصل همزمان با به انتها رسیدن فاز دوم طرح توسعه سینماهای کشور ۹۲ سالن به مجموعه سالن های سینمایی کشور اضافه می کند تا در ۲۳ استان بتواند بحث عدالت در توزیع را مدنظر قرار داده و به علاقمندان سینما خدمت رسانی کند.


منبع:

1401/05/18
11:18:52
5.0 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،