بی بدیل  - Bibadil
10 آذر 1401   1 دسامبر 2022
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام

دفاع مقدس در هنر

دفاع مقدس در هنر بی بدیل دات کام: گروه هنر و ادب رادیو فرهنگ، موضوع دفاع مقدس را در هنرهایی نظیر ادبیات، هنرهای ترسیمی، تجسمی، موسیقی، نمایشی و سینما مورد نقد و بررسی قرار می دهد.


به گزارش بی بدیل دات کام به نقل از ایسنا، در آستانه گرامیداشت هفته دفاع مقدس گروه هنر و ادب رادیو فرهنگ برای پرداختن به دفاع مقدس در ابعاد مختلف فرهنگی، هنری و اجتماعی و فرهنگسازی برای نسل جوان، ویژه برنامه هایی را تدارک دیده است.
مرتضی صداقت گو مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ درباب این برنامه ها بیان کرد: باتوجه به ضرورت پرداختن به هنر جنگ و دفاع مقدس و بازنمایی دفاع مقدس در آثار هنری، برنامه «هفت اقلیم» بطور ویژه در این ایام ساعت ۱۷ روی آنتن می رود، روز شنبه به سه حوزه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری اختصاص دارد. در این قسمت ها در هفته گرامیداشت دفاع مقدس به معرفی مناطق جنگی و اماکن و فاکتورهای نمادین یادگار دفاع مقدس و موزه شهدا پرداخته می شود.

وی با اشاره به این که تئاتر دفاع مقدس به سبب ماهیت خاص جنگ ایران و عراق، شکل ویژه ای دارد و با تئاترهای موجود در جهان تفاوت زیاد دارد و همین طور به لحاظ گستردگی و سرمایه گذاری، مدون ترین جریان تئاتر کشور است، اظهار داشت: یکشنبه نیز که مختص هنرهای نمایشی و تئاتر است به تئاتر دفاع مقدس به عنوان ژانر قابل توجهی پرداخته می شود و ضمن بیان جایگاه و اهمّیت تئاتر در دوره‌ی جنگ تحمیلی، تئاتر دفاع مقدّس و تاریخچه‌ی آنرا بررسی شده و تئاترهای این حوزه معرفی و بازخوانی می شود.

صداقت گو هفت اقلیم دوشنبه ها را ویژه موضوع « موسیقی» عنوان نمود و اضافه کرد: در این برنامه به سراغ سمفونی ها و آثار موسیقی فاخر باکلام و بی کلام در زمینه دفاع مقدس رفته و ضمن پخش این آثار، کارکردهای اجتماعی و تاریخی آثار موسیقایی در دوران دفاع مقدس، ارزش های موسیقایی آثار تولید شده در این دوره، خاطرات دست اندرکاران از مراحل ساخت اجرا و پخش آن آثار در دوران دفاع مقدس و... بررسی می شود.
مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ با تأکید بر این مساله که دفاع مقدس انگیزه ای برای بروز خلاقیت هایی در زمینه هنرهای تجسمی شد که تا آن زمان تجربه نشده بود به تشریح محورهای موضوعی برنامه هفت اقلیم سه شنبه ها پرداخت و اظهار داشت: در برنامه هفت اقلیم به شاخه های مختلف هنرهای تجسمی همچون نقاشی، خوشنویسی، مجسمه سازی و... در بخش دفاع مقدس پرداخته می شود و چهارشنبه ها نیز هنر و دفاع مقدس بطور کلی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
وی به پخش برنامه «سینما فرهنگ» اشاره نمود و اضافه کرد: پنجشنبه ها سینمای دفاع مقدس در قالب برنامه «سینما فرهنگ» به معرفی و نقد و بررسی آثار سینمایی حوزه دفاع مقدس اختصاص دارد، در این برنامه که ساعت ۲۰.۰۰ پخش می شود فیلم های بلند سینمایی، فیلم کوتاه، مستند، سریال های تلویزیونی و... مورد توجه قرار می گیرد و نمایش های آیینی محور بررسی است.
صداقت گو با اعلان اینکه برنامه «وطن فارسی» از این پس با نام « ققنوس» روی آنتن می رود به بخش های مختلف این برنامه در گرامیداشت هفته دفاع مقدس اشاره نمود و اظهار داشت: در این مجله ادبی رادیویی که هر روز ساعت ۱۶: ۰۰ پخش می شود از زوایای مختلف به ادبیات دفاع مقدس همچون شعر و داستان، متون نمایشی و ترجمه اثار دفاع مقدس که در کشورهای دیگر مورد استقبال قرار گرفته و... پرداخته میشود و آثار اقتباس شده در زمینه سینما و شعر و داستان معرفی می گردند.
او در آخر اظهار داشت: بررسی شعر پایداری و دفاع مقدس با حضور شاعران و پخش و بررسی سرودهای این حوزه با تأکید بر اشعار و ترانه ها و بررسی اثرگذاری آنها در دوران دفاع مقدس از دیگر محورهای موضوعی برنامه «ققنوس» است.
رادیو فرهنگ را می توانید روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز بشنوید.
منبع:

1401/07/01
14:26:38
5.0 / 5
80
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،