بی بدیل  - Bibadil
25 فروردین 1403   13 آوریل 2024
نام کاربر:
کاربر مهمانبه جامعه مجازی بی بدیل بپیوندید... ورود ثبت نام
در گفت وگو با بی بدیل دات كام مطرح شد؛

ریم و کودکان غزه در اثر ایرانی

ریم و کودکان غزه در اثر ایرانی به گزارش بی بدیل دات کام، تهیه کننده انیمیشن آوای ابرها ضمن اشاره به بی کلام بودن این اثر بیان کرد که سعی شده این انیمیشن نوعی پیام جهانی برای مخاطبانی با هر تفکری داشته باشد.


هادی فیروزمندی تهیه کننده انیمیشن «آوای ابرها» درباره ی این اثر که در چند روز گذشته در شبکه های سیما پخش شده است به خبرنگار مهر بیان کرد: همزمان با حادثه اخیر در نوار غزه که موج حملات رژیم صهیونیستی را به سمت بیمارستان شفاء در برداشت و واکنش های زیادی برانگیخت، این اثر در شبکه های سیما به پخش رسید. وی با اشاره به عرضه بین اللملی اثر افزود: از آنجا که فضای اثر از جنس مخاطب بین الملل است و با زبان جهانی تولید شده، همزمان در بستر مدیوم های خارجی عرضه و پخش مثل یوتیوب هم قرار گرفت. همین طور در بعضی کشورها مثل لبنان نیز ارائه شد. فیروزمندی درباره ی عرضه در کشورها عنوان کرد: مجموعه الرسالات در لبنان که محل نمایش خارجی بسیاری از فیلم های ایرانی است و بستر پخش را برای این آثار در نظر می گیرد، این انیمیشن را هم در بسته نمایشی خود قرار دادند.
نویسنده و تهیه کننده «آوای ابرها» با اشاره به حضور این انیمیشن در جشنواره های مختلف نیز اظهار داشت: «آوای ابرها» در جشنواره های مختلفی هم پذیرفته شده است، یکی از این جشنواره ها که اواسط اردیبهشت ماه جاری برگزار می شود، جشنواره بین المللی انیمیشن کاریبتونز کلمیبا است که با نگاه بشردوستانه به جهان فعالیت می کند. وی درباره ی ایده ساخت این انیمیشن توضیح داد: ایده ساخت برمی گردد به بحبوحه حملات رژیم صهیونیستی به غزه در مهر و آبان ماه سال قبل و اتفاق تلخی که آن زمان رخ داد، آن هم بمباران بیمارستان المعمدانی غزه بود. بیمارستانی که ۲۴ ساعت پیش از انفجار تصاویری از آن پخش گردید که کودکان حلقه ای شاد را با پرستارها تشکیل داده بودند و بازی می کردند. فردای آن روز خبر رسید که همان بیمارستان مورد بمباران قرار گرفته و بیش از ۵۰۰ زن و کودک به شهادت رسیده اند.
فیروزمندی تصریح کرد: از آن زمان ایده ساخت اثری انیمیشنی برای کودکان مورد توجه قرار گرفت و در شکل دهی به قصه آن همانطور که در تیتراژ آمده است از شعر غسان کنفانی شاعر عرب الهام گرفته شد که در یکی از شعرهایش می گوید: «کاش بچه ها نمی مردند، برای مدتی کوتاه به آسمان می رفتند و آن گاه که جنگ به اتمام رسید سلامت به خانه برمی گشتند و وقتی پدر و مادرشان می پرسیدند کجا رفته بودید؟ می گفتند رفته بودیم با ابرها بازی کنیم» و این شعر ایده اصلی تولید انیمیشن شد که با نگاه انسان دوستانه به کودکان به عنوان مظلوم ترین قشر در این نبرد می نگرد. نویسنده و تهیه کننده «آوای ابرها» درباره ی فضای داستانی کار و کودکانی که روی دست هایشان اسامی شأن نوشته می شود یاداور شد: ما در این اثر به شکل نمادین و سمبلیک به برخی اتفاقات واقعی در جنگ غزه هم اشاره کردیم. نوشتن اسامی بچه ها روی مچ ها و دست ها همچون اتفاقاتی بود که در ماجرای غزه دیده شد. در تیتراژ این انیمیشن هم به سندیت تاریخی تعدادی از این وقایع اشاره شده و حتی تعدادی از اسامی کاراکترها هم از شخصیت هایی در دنیای واقعی گرفته شده است. وی افزود: بطورمثال «ریم» که اسم کاراکتر اصلی قصه است، همان دختربچه موفرفری معروفی است که پس از شهادتش پدرش او را در آغوش کشیده بود و از خود جدا نمی کرد و خیلی این صحنه تاثربرانگیز دیده شد.
فیروزمندی درباره ی زمان ساخت این انیمیشن بیان کرد: تولید این اثر یک ماه طول کشید. محمد لطفعلی مدیریت هنری و کارگردانی را بر عهده داشت و در تمام مسیر تولید کوشش کرد تا ایده ها و جزییات قصه مخصوص پرواز بچه ها و رفتن میان ابرها باکیفیت خوبی دربیاید. وی افزود: تولید این کار اواخر آذر ماه سال قبل به انتها رسید و با توجه به این که آن زمان موج اتفاقات غزه فروکش کرده بود، زمان مناسبی برای عرضه نبود و در چند وقت اخیر که باردیگر موج حملات اوج گرفت این انیمیشن در شبکه های سیما منتشر گردید. او در آخر با اشاره به بی کلام بودن این انیمیشن اظهار داشت: سعی کردیم انیمیشن نوعی پیام جهانی برای مخاطبانی با هر تفکری داشته باشد و در این فاصله که کمتر اثر هنری در این زمینه خلق شد و عمدتا تصاویر ذهنی مردم با صحنه های واقعی و جریحه دار شکل گرفته بود، کوشیدیم اتفاقات تلخ غزه را به شکل مینیمال و شاعرانه بازنمایی نماییم.


منبع:

1403/01/13
14:28:03
5.0 / 5
87
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
تمام حقوق معنوی سایت بی بدیل طبق قوانین مالکیت معنوی محفوظ میباشد
درباره ما  پیشنهادات  تبادل لینک
سایت بی بدیل دات کام  ،